Aranżacje przestronnych wnętrz

846 odwiedzin
08 Aug 2018

Indywidualizm można wyrazić na różne sposoby, a jednym z nich jest pokazanie tego, gdzie i jak mieszkamy. Gospodarze mogą doskonale odzwierciedlić własną osobowość, urządzając mieszkanie w stylu loftowym. Tradycje tej formy powierzchni mieszkalnych sięgają początków ubiegłego wieku, kiedy przedstawiciele paryskiej bohemy urządzali swoje pracownie, a z czasem także zamieszkiwali w zaadaptowanych halach fabrycznych lub magazynowych. Z upływem czasu również w innych dużych miastach Europy i Stanów Zjednoczonych, szczególnie od drugiej połowy XX wieku, powierzchnie postindustrialne stawały się pracowniami i domami dla artystów. Loftami jako miejscem zamieszkania zainteresowali się także zamożni przedstawiciele innych profesji i powoli stały się one symbolem prestiżu i atrakcyjną lokatą kapitału na rynku nieruchomości.


Nie każdy z nas może mieć loft z prawdziwego zdarzenia. Zawsze jednak możemy nawiązywać na różne sposoby do minimalistycznego stylu fabrycznego zarówno w starszych budynkach czy w blokach, jak i w nowo budowanych obiektach, w których ostatnie kondygnacje mieszczą duże przestrzenie. Potrzebne jest tylko przestronne, otwarte, wysokie wnętrze z dużymi przeszkleniami okien.


Niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, zaczynając od podłogi, będą na przykład położone na niej „stare” deski lub parkiet, posadzka z płytek ceramicznych imitujących beton, barwna posadzka poliuretanowa, dekoracyjna wylewka betonowa, wylewka z żywicy. Ściany także możemy wykończyć betonem dekoracyjnym, zastosować elementy z drewna, szkła, blachy, metalu, stali, płytki ceramiczne. Klimat takiego lokum ocieplą odsłonięte cegły w swym naturalnym kolorze na wybranych lub wszystkich ścianach. Cegła pomalowana na biało jest elegancka i ciekawie prezentuje się nie tylko w kuchni czy łazience. Niebanalnym akcentem są odsłonięte belki stropowe,  sufit mogą też stanowić surowe, „przemysłowe” betonowe płyty.RADEX drzwi


Atmosferę niegdysiejszej manufaktury stworzymy odpowiednimi dodatkami i meblami – niech to będzie metalowa drabina przymocowana do ściany, bądź schody prowadzące na antresolę, odkryte, widoczne na ścianach kable, instalacje, metalowy regał, „archaiczny” wentylator, fotel ze starego kina, drewniane drzwi stylizowane na warsztatowe. Jeśli gustujemy w nowoczesnych wnętrzach, odpowiednie będą meble na przykład z białych, lśniących płyt, do tego białe przeszklone lub pełne drzwi, ogromne, wygodne kanapy, ławy i pufy o oryginalnym kształcie.

Radex, drzwi


Istotnym dopełnieniem awangardowych rozwiązań w wystroju dużych powierzchni jest oświetlenie. Zaczynając od sufitu, mogą to być minimalistyczne metalowe lub druciane lampy industrialne, lampy betonowe i gipsowe, lampy „klatki” czy LED-owe. Dobrane do kompletu kinkiety i lampy stojące zapewnią dodatkowe doświetlenie wybranych miejsc.


Niezależnie od stylu miejsca zamieszkania zawsze warto pamiętać o zieleni w naszych wnętrzach. Wiele roślin doniczkowych zapewnia przyjazny domownikom mikroklimat, oczyszcza powietrze ze szkodliwych dla zdrowia substancji – to nasze naturalne filtry. Na dużej powierzchni nietrudno wygospodarować miejsce na przykład dla paproci, palm, fikusów, dracen. Możemy je ustawić na podłodze, regałach. Oryginalnym i efektownym kwietnikiem będzie drewniana lub metalowa drabina rozstawna (może mamy taką starą i niepotrzebną  w piwnicy albo garażu?) Wystarczy dopasować do niej półki, pomalować i ustawić rośliny.


Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.4iq.com.pl

Ostatnia modyfikacja: 08 Aug 2018
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się