ART DECO - wytworny i elegancki styl aranżacji wnętrz

899 odwiedzin
25 Sep 2015

Niedawno wyświetlany film „Wielki Gatsby” święcił triumfy nie tylko dzięki nienagannej grze aktorskiej oraz ciekawej fabule. Dużą zasługę miał czas osadzenia akcji. Na rok 1922 przypada bowiem dynamiczny rozwój niezwykłego stylu.

Mowa o art deco, który nazywany jest często „cudem sztuki wnętrzarskiej”. Kształtował się od 1919 do 1939 roku i powstał w opozycji do dynamicznej secesji. Ekskluzywny, bogaty i jednocześnie wyważony – tak krótko można opisać ten trend. W XX wieku pokochali go niemal wszyscy. Bogacze wykorzystywali go do upiększania swoich willi, a ci biedniejsi chcieli poprzez art deco poczuć, czym jest luksus.

Nazwa trendu powstała przez połączenie dwóch słów zaczerpniętych z języka francuskiego: „art” to sztuka, z kolei „decoratif” znaczy „dekoracyjny”. Art deco to dekorowanie przestrzeni w sposób inspirowany sztuką. Dosłownie i w przenośni. Styl czerpał z wielu nurtów artystycznych, takich jak fowizm i kubizm, jednak dawał szansę również wytworom użytkowym.

Oprócz oczywistych walorów estetycznych, styl ten miał za zadanie zdyscyplinować niepokorne secesyjne formy, zamknąć je w geometrycznej przestrzeni i przy tym stworzyć subtelną atmosferę.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Najlepiej od określenia przestrzeni. Chodzi o to, by nie zagubić się w trakcie aranżowania wnętrza. Określmy, jaki efekt chcemy uzyskać i co mamy do dyspozycji. W art deco liczy się przestronność, jednak ważne jest też umiejętne zagospodarowanie miejsca. Trend ten korzysta z rozwiązań geometrycznych i nie lubi chaosu. Postarajmy się, by meble nie kolidowały ze sobą. Niech stoją w ustalonym porządku. Jeśli aranżujemy malutki pokój, zostawmy w nim minimalną  konieczną ilość mebli i innych akcesoriów.

KOLORY DOMINUJĄCE W STYLIZACJI

Paleta barw w stylu art deco odwołuje się do malarstwa fowistycznego. Ten francuski nurt wykorzystywał szarość, biel, brąz, czerń, ale przede wszystkim nasycone kolory: róż, czerwień, niebieski, zielony. W przestrzeni warto zaryzykować i zabawić się kolorami. Pożądane są tzw. dysonansowe zestawienia, a więc manipulowanie efektem, odwracanie kolorów i przełamywanie rzeczywistości. Nie zapominajmy także o złocie i srebrze – symbolach dobrego smaku i luksusu.

home-designing

 Fot. HOME-DESIGNING.COM

ARANŻACJA NA PŁASZCZYŹNIE: PODŁOGA I ŚCIANY

Czasami stylizacja płaszczyzn jest pomijana we wszelkich tekstach poradnikowych. To błąd, szczególnie, gdy zajmujemy się art deco. Tu ściany i podłoga grają ważną rolę, nie sposób stworzyć tej wymagającej aranżacji jedynie przy pomocy mebli i dodatków. Płaszczyzny zajmują największą powierzchnię wnętrza, a więc warto skupić na nich swoją uwagę.

Synonimem eleganckiej przestrzeni mieszkalnej jest wypolerowana podłoga. Jeżeli mamy panele, delikatnie je nabłyszczajmy tak, by odbijało się od nich światło lamp. Podobnie, gdy na podłodze naszego mieszkania ułożone są kafelki. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z chodniczków i dywanów, niech będą to wysokojakościowe materiały z motywem geometrycznym lub delikatnym florystycznym.

Ściany w trendzie art deco nie mogą pozostać puste, czy nawet jednokolorowe. Upiększajmy je ciekawymi wzorami tapet, inspirowanych wielką sztuką oraz figurami geometrycznymi.  

JAKIE MEBLE?

Eleganckie i dobrej jakości – to najważniejsze. Nie muszą być one małe i minimalistyczne, choć i takie dobrze wpiszą się w aranżację. Możemy ustawić bogato zdobione sofy, a także wygodne fotele inspirowane królewskim tronem. Zdobienia na meblach powinny być regularne, zgeometryzowane, bądź czerpiące z natury. Jeśli chodzi o materiał, z którego zrobione są elementy wnętrza, najczęściej używa się drewna, szkła i aluminium. Ekskluzywnego charakteru nadają wszelkie egzotyczne odmiany drewna, np. orzech brazylijski i palisander.

MOC DODATKÓW

Nie byłoby art deco bez dodatków! Ciężkie, kryształowe żyrandole, zdobione kinkiety, dekoracyjne karnisze i zawieszone na nich długie zasłony – oto najważniejsze elementy przestrzeni. W pięknych wazonach obowiązkowo muszą znaleźć się świeże kwiaty, a kiedy ich nie mamy, możemy zastąpić je strusimi piórami. Dodatki, podobnie jak meble, powinny cechować się wysoką jakością.

DESIGNBUILDIDEASEU

 Fot. DESIGNBUILDIDEASEU.COM

Więcej na www.redro.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: 03 Jun 2016
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się