Co powinna zawierać umowa najmu?

332 odwiedzin
12 Apr 2019

Każdy wynajmujący chce znaleźć odpowiednią osobę najmującą jego mieszkanie. Najlepiej taką, która lubi sprzątać, nie ma dzieci lub zwierząt, a przy okazji nie pali, przestrzega ciszy nocnej i jest wypłacalna. Oczywiście na pewno istnieją tacy ludzie, ale tak naprawdę to znajdują się w mniejszości. Pamiętajmy tylko o tym, że najemca musi przestrzegać określonych zasad tylko wtedy, gdy zapisaliśmy je w umowie. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, co powinno znaleźć się w takim dokumencie.


Czy warto wynajmować mieszkanie?

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to powinniśmy z niej skorzystać i zacząć wynajmować mieszkanie. Przede wszystkim dlatego, że stanowi stabilne źródło dochodu, a często nie wymaga większej uwagi z naszej strony. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiego najemcę będziemy mieli. W sytuacjach, gdy skonstruujemy dobrą umowę, a przy okazji wszystkie jej punkty są przestrzegane, to naprawdę wystarczy tylko kontakt przy płaceniu rachunków lub ewentualnej awarii jakiegoś sprzętu.


Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie?

Pamiętajmy o tym, że każdy wynajmujący może mieć swoje własne zasady, które są dla niego najważniejsze w trakcie trwania umowy. Konieczne jest tylko to, by zostały zapisane w dokumencie i obie strony wyraziły na nie zgodę. Poza tym zwróćmy też uwagę na nie przekraczanie pewnych granic, które zazwyczaj dotyczą prywatności lokatorów. W przeciwnym razie umowa może nie być zgodna z prawem, dlatego warto skonsultować jej treść z prawnikiem, np. ze strony: https://www.umowadeweloperska.pl/bezpieczne-wynajmowanie/. Dzięki temu będziemy pewni, że określone zapiski mogą być wykorzystane.


Dane osobowe obu stron

Jeszcze zanim dojdziemy do ustaleń szczegółowych, powinniśmy pamiętać o zapisaniu w umowie najważniejszych danych osobowych. Informacje te muszą podać obie strony. Przede wszystkim zadbajmy o podanie imienia, nazwiska, nr dowodu osobistego, a także PESEL. Poza tym coraz więcej najemców życzy sobie dodanie zapisu, z którego wynika, że najemca jest właścicielem lokalu, ale również mieszkanie nie jest przedmiotem postępowania sądowego.


Cena i czas najmu

Bardzo ważnym elementem każdej umowy jest zawarcie informacji na temat czasu oraz ceny najmu. W znacznej większości przypadków obowiązuje wynajem na czas określony i dodany jest też czas na wypowiedzenie umowy. Zazwyczaj wynosi 30 dni, jednak w przypadku braku płatności może to ulec zmianie. Ważne jest także to, by zawrzeć informacje dotyczącą podwyżki ceny wynajmu np. w wyniku podniesienia czynszu przez spółdzielnię mieszkaniową.


Dodatkowe zapiski

Zazwyczaj dotyczą one sposobu użytkowania niektórych sprzętów, a także dbania o nie i sprzątania w mieszkaniu. Poza tym powinny też znaleźć się tam informacje na temat obowiązku drobnych napraw przez lokatorów oraz wymianie lub usuwaniu awarii w poszczególnych urządzenia. Możemy też dodać informację na temat umawiania spotkań, np. tylko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, bądź o zakazie zwierząt.

Ostatnia modyfikacja: -/-

Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się