Dlaczego prysznic

1133 odwiedzin
25 Sep 2015

Prysznic nigdy wcześniej nie cieszył się taką popularnością jak obecnie. Jeszcze kilka lat temu trudno było spotkać „nowoczesną” łazienkę, w której, niezależnie od jej wielkości, zrezygnowano by na jego rzecz z wanny. Stąd tak często spotykane były, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym, łazienki, w których co prawda była wanna, ale zabrakło już miejsca na umywalkę. 

W dzisiejszych czasach łazienka, w której prysznic zastąpił wannę, stała się standardem. I nie chodzi tylko o przypadki, kiedy taka zamiana wymuszona była brakiem przestrzeni — prysznic doceniono po prostu za funkcjonalność, oszczędność miejsca, możliwość „szybkiego” natrysku i wynikającej z tego oszczędności czasu i wody.

Co tworzy prysznic?

Prysznic składa się z parawanu — osłony ochraniającej przed rozchlapywaniem wody. Taką osłoną najczęściej (ze względu na szczelność, a tym samym skuteczne zabezpieczenie) stanowi kabina składająca się ze stałych ścianek oraz ruchomych drzwi, wykonywanych ze szkła hartowanego lub tworzywa. Integralną częścią prysznica jest też brodzik. Oba te elementy można kupić w komplecie, ale także oddzielnie. Decydując się na osobny zakup brodzika i kabiny należy pamiętać o bardzo dokładnym dopasowaniu wymiarów tych dwóch elementów. Ostatnim elementem tworzącym prysznic jest bateria prysznicowa.

parawan

Elementy tworzące osłonę wykonywane są z hartowanego szkła lub tworzywa (pleksi albo polistyrenu). Materiały te mogą być przezroczyste albo matowe, gładkie albo tłoczone. Warto wiedzieć, że powierzchnie gładkie, przezroczyste są trudniejsze do utrzymania w czystości, ponieważ bardzo widoczny jest na nich pozostający po wysychającej wodzie osad. Szkło czy tworzywo z nadrukiem co prawda nie likwiduje tego nalotu, ale czyni go mniej widocznym. Niektóre osłony pokrywane są specjalną hydrofobowa powłoką, która zapobiega odkładaniu się osadu z wody. Niestety, kabiny wykonane z takich materiałów są drogie.

W standardowych kabinach szklane lub plastikowe elementy parawanu osadzane są w metalowych profilach. Najczęściej są one wykonane z aluminium, które może być oksydowane, chromowane czy lakierowane proszkowo. Bardzo popularne są także kabiny, w których poszczególnych elementów nie osadza się w ramkach, a łączy się je tylko zawiasami.

Parawan składa się z części stałych, czyli ścianek oraz ruchomych drzwi. Drzwi kabin mogą mieć konstrukcje umożliwiającą różne sposoby otwierania.

Drzwi rozsuwane poruszają się na rolkach lub prowadnicach, podczas otwierania chowając się na stałych ściankach. Mogą składać się z jednego lub dwóch elementów, przy czym to drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ rozsunięte dwie płaszczyzny tworzą szersze wejście. Kabina z rozsuwanymi drzwiami świetnie sprawdza się w małych łazienkach — do otwarcia takich drzwi nie potrzeba żadnej dodatkowej przestrzeni.

Drzwi harmonijkowe zbudowane są z kilku elementów, które podczas otwierania „łamią się” i składają w niewielki prostokąt (wielkości jednego z elementów) z jednej strony otworu wejściowego.

Drzwi skrzydłowe wymagają największej ilości miejsca dla ich otwarcia. Mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, otwierane tylko w jednym kierunku (uchylne — zawiasowe) lub w dwóch (obracające się wokół własnej osi drzwi wahadłowe).

Aby drzwi, które są elementem ruchomym, zapewniały szczelność, muszą być wyposażone w gumowe uszczelki, montowane na długości skrzydeł. Świetnym rozwiązaniem jest też stosowanie drzwi z magnetycznym zamknięciem.

Kabiny, w zależności od płaszczyzn elementów zastosowanych do ich produkcji mogą mieć różne kształty: kwadratowe, prostokątne, półokrągłe i okrągłe. Na kształt kabiny (szczególnie wykonanych z elementów płaskich) wpływa także ilość zastosowanych tafli. Natomiast ze względu na miejsce, w którym są one umieszczane, rozróżnia się typy kabin.

Kabiny narożne jak wskazuje ich nazwa, ustawiane są w rogu łazienki. Mogą mieć podstawę o kształcie kwadratu, ćwiartki koła, pięciokąta czy sześciokąta. Kabina natomiast jest „niepełna”, jej uzupełnienie stanowią ściany łazienki do których przylega.

Kabiny przyścienne przylegają tylko do jednej ściany, stanowiącej tył kabiny. Z pozostałych trzech stron brodzik jest zabudowany parawanem.

W kabinach wnękowych brodzik montowany jest we wnęce otoczonej z trzech stron ścianami, którą zamyka się szklanymi lub plastikowymi drzwiami.

Najmniej popularne są kabiny wolno stojące. Co prawda są one bardzo efektowne, ale zajmują dużo miejsca. Ponieważ nie przylegają z żadnej strony do ścian łazienki, wymagają dodatkowych prac polegających na doprowadzeniu w nietypowe miejsce wody i kanalizacji.

brodzik

Brodziki wykonywane są z materiałów takich jak akryl, emaliowana stal, ceramika. Największą popularnością cieszą się brodziki akrylowe. Są one lekkie, ciepłe w dotyku (akryl zatrzymuje ciepło). Ich powierzchnia jest gładka, łatwa w pielęgnacji. Są dostępne w najszerszej palecie kolorystycznej. Niewątpliwą zaletą jest też ich niska cena.

Często kupowane są także brodziki ze stali emaliowanej. Także one są lekkie, łatwe w pielęgnacji i stosunkowo niedrogie. Należy jednak pamiętać, że ich powierzchnia jest „zimna” w dotyku, poza tym występują tylko w kolorze białym.

Bardzo trwałe, ale niestety drogie są brodziki ceramiczne.

Kształty brodzika muszą być dopasowane do kształtów i wymiarów kabin. Ich wybór jest ogromny, dostępne są brodziki kwadratowe, prostokątne, trójkątne, pięciokątne, półokrągłe, okrągłe. Standardowe wymiary brodzików wynoszą 70×70 cm, 80×80 cm, 90×90 cm w przypadku brodzików kwadratowych i 90×80 cm, 120×70 cm w przypadku prostokątnych. Oczywiście dostępne są też brodziki o innych wymiarach. Zróżnicowana może być także głębokość brodzików — od płytszych ok. 7 cm, przez standardowe 15 cm, po głębokie ok. 30 cm. Powierzchnia brodzika może być pokryta powłoką antypoślizgową.

 

bateria

Co prawda bateria nie stanowi podstawowego elementu kabin prysznicowych, jednakże trudno wziąć natrysk bez tzw. „prysznica”. Baterie w kabinach instalowane są na jednej z przylegających do brodzika ścian łazienki (wyjątkiem są tutaj oczywiście kabiny wolno stojące). Najpowszechniej stosowane są baterie tradycyjne, składające się z uchwytu lub uchwytów (czyli po prostu kurków) regulujących dopływ ciepłej i zimnej wody oraz słuchawki prysznicowej. Coraz większą popularnością natomiast zaczynają się też cieszyć panele prysznicowe, dzięki którym w kabinie prysznicowej można skorzystać z masażu wodnego. Panel prysznicowy to wykonana najczęściej z aluminium lub szkła płyta, w której zamontowane są dysze (z których pod ciśnieniem wypływa silny, poziomy strumień wody), słuchawki prysznicowe, pokrętła do regulowanie temperatury i ciśnienia wody. W każdym panelu jest również przewidziane miejsce na kosmetyki i przybory prysznicowe. Droższe modele mogą być też wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów takich jak np. lustro, halogenowe lampki oświetlające panele czy nawet radio.

Montaż kabiny

W miejscu przeznaczonym na prysznic najpierw osadza się brodzik. Następnie za pomocą rur i syfonu podłącza się go do doprowadzonej wcześniej instalacji z wodą oraz kanalizacji. Zamontowany brodzik osłania się specjalną gotową osłoną z tworzywa lub obudowuje płytkami ceramicznymi. Podczas montażu osłon należy pamiętać, aby pozostawić dostęp do syfonu (np. w przypadku płytek ceramicznych jedną z nich zamontować na magnesie, umożliwiającym jej ściągnięcie w razie konieczności). Na tak przygotowanym brodziku instaluje się parawan. Kabina musí być szczelna, dlatego miejsca łączenia profili parawanu ze ścianami oraz z brodzikiem należy uszczelnić wodoodpornym silikonem.

Więcej o tematyce łazienki na http://www.pomyslnadom.pl/lazienka

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się