Domowe pomieszczenie sportowo-rekreacyjne

769 odwiedzin
26 Aug 2019

Posiadanie własnej siłowni w domu nie jest już wyłącznie wyrazem bogactwa i marzeniem tych, którzy kochają wysiłek fizyczny. Pomieszczenie sportowo-rekreacyjne coraz częściej spotkać można w domach rodzinnych czy mieszkaniach w bloku, którym daleko do miana przestronnych. Do adaptacji tego typu lokum nie trzeba bowiem ani sporej gotówki, ani luksusowego apartamentu. Wystarczy kilka metrów kwadratowych, a także sprzęt odpowiedni do rodzaju wykonywanych ćwiczeń. 


Więcej zdrowia, więcej czasu

Każdy powód jest dobry, by zacząć ćwiczyć! Jednym fit-życie wyznacza pierwsza kartka kalendarza, innym wystarczy kolejny poniedziałek albo niepotrzebny kilogram. Ochoczo chudniemy na wakacje i rzeźbimy sylwetki przed ważnymi wydarzeniami. Zdrowe nawyki wchodzą w krew, ale zajmują sporo czasu. To marzenie często trzeba spełniać poza domem, a jego realizacja wiąże się z dojazdem własnym samochodem albo komunikacją miejską, co zabiera cenny czas, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy korki, opóźnienia autobusów i inne napotkane po drodze kłopoty. Prywatne pomieszczenie sportowo-rekreacyjne pozwoli zapomnieć o tym problemie, bo dotarcie do domowej siłowni potrwa zaledwie kilka… sekund. 

Wygoda i niezależność bez wychodzenia z domu

Do wyjścia na siłownię zniechęcić może wszystko – począwszy od pogody, a skończywszy na zepsutym samochodzie. W przypadku domowego centrum sportów takie wymówki nie wchodzą w grę, a korzystanie z pomieszczenia wiąże się z też większą higieną (bez konieczności użytkowania sprzętów po innych osobach), komfortem i niezależnością. Niecierpliwi nie muszą czekać aż ulubiona bieżnia będzie wolna, a hantle na swoim miejscu. Nieśmiali nie będą musieli obawiać się spojrzeń innych, a zabiegani będą mogli wyskoczyć na trening o każdej porze dnia i nocy, w zależności od tego, kiedy znajdą chwilę w napiętym grafiku.


domowe-pomieszczenie-sportowe-1


Zdrowy sposób na oszczędności

Najważniejszą zaletą mini siłowni ulokowanej w zaciszu własnego domu są korzyści finansowe, związane z brakiem konieczności zakupu karnetów czy chociażby ograniczaniem wydatków na przejazdy oraz paliwo. Koszty urządzenia domowego pomieszczenia do treningu w przypadku osób, które chcą przyłożyć się do ćwiczeń, zwrócą się już nawet po kilku miesiącach. Wystarczy przekalkulować, że za karnet w renomowanym klubie fitness w centrum miasta zapłacimy średnio od 100 do 140 zł, podczas gdy adaptacja wolnego pokoju bądź wyodrębnienie części przestrzeni może wynieść jedynie kilkaset złotych i wiąże się z użytkowaniem bez żadnych ograniczeń.

Ile miejsca potrzeba na domową siłownię?

Siłownia z prawdziwego zdarzenia będzie wymagała pokaźnego metrażu, ale ta domowa, przeznaczona dla jednej czy dwóch osób wcale nie musi zajmować całego mieszkania. Jeśli mamy zamiar korzystać z kilku podstawowych urządzeń, wystarczy pokój o powierzchni 2,5 x 3 m. 


domowe-pomieszczenie-sportowe-2


Gdzie urządzić siłownię?

Odpowiednie warunki to podstawa prawidłowo przeprowadzonego treningu, dlatego podczas adaptacji przestrzeni na domowe pomieszczenie do rekreacji, warto zadbać o dobrą wentylację (za pomocą nawiewników czy kratek wywiewnych) oraz odpowiednią ilość miejsca, które pozwoli na swobodę ruchów podczas treningu. Najlepiej wydzielić osobny pokój, w którym pomieszczą się wszelkie urządzenia i nie będą szpeciły wyglądu mieszkania. W takim lokum znacznie łatwiej jest się też skupić. Najczęściej służą ku temu piwnica, nieużytkowane poddasze czy garaż

O czym warto pamiętać?

Poza prawidłową wentylacją warto też pamiętać o tym, aby sięgnąć po odpowiednie materiały wykończeniowe. Na podłodze egzamin zdadzą gumowe maty, których zadaniem będzie tłumienie hałasów oraz ochrona przed upadkami ciężkich przedmiotów, np. hantli. W tej roli sprawdzi się też korkowa wykładzina, która nie ulegnie zniszczeniu pod dużym ciężarem maszyn, a ponadto zapewni większą stabilność podczas ćwiczeń. Korek sprawdzi się również na ścianach, gdzie odpowiadać będzie za pochłanianie dźwięków dobiegających z siłowni. Jeśli jednak nie pasuje on do stylistyki pomieszczenia, pionowe płaszczyzny pokrywać mogą też lateksowe farby odporne na zabrudzenia, winylowe tapety czy płyta paździerzowa. 

Jakie sprzęty wybrać?

Podczas urządzania mini siłowni kluczowym ograniczeniem wydaje się budżet. Jednak wielofunkcyjną przestrzeń uda się zaaranżować, przeznaczając maksymalnie 200 zł na zakup maty ułatwiającej wykonywanie ćwiczeń i przeprowadzenie rozgrzewki, hantli pomagających kształtować mięśnie ciała, drążków do podciągania, steppera, a także skakanki, taśmy czy piłki gimnastycznej. Rozwiązania te nie zajmą wiele miejsca i sprawią, że trening nie będzie monotonny. Jeśli jednak przewidujemy większe wydatki, rozważmy zalety rowerka stacjonarnego, maszyny eliptycznej czy bieżni. Wartość wysokiej jakości urządzenia, wzbogaconego o wiele technologicznych udogodnień będzie oscylować w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Aranżacja domowej siłowni to znakomity sposób na idealną sylwetkę bez wychodzenia z domu. Już niewielkim kosztem można zaadaptować część lub całe pomieszczenie i korzystać z jego zalet o każdej porze dnia, a nawet nocy. Warto pamiętać jednak o tym, że odpowiedni sprzęt to nie wszystko. Istotne będą też materiały wykończeniowe na ścianach i podłogach oraz optymalna wentylacja. 

Autor: Piotr Majewski

Źródło: http://morizon.pl

Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się