Freelancing, czyli praca przyszłości

890 odwiedzin
25 Sep 2015

Badania rynków pracy pokazują, że freelancerzy stają się dziś coraz większą grupą zawodową. Liczba osób pracujących na zlecenie, bez etatu, najczęściej specjalistów w konkretnych dziedzinach, stale rośnie zarówno w Europie jak i za oceanem. Aktualna sytuacja w Stanach Zjednoczonych dobrze pokazuje obowiązujące trendy, które znajdują swoje odzwierciedlenie na całym świecie. 

Jak podaje Polskie Radio, powołując się na prognozy amerykańskiej firmy Intuit i globalnego serwisu Elance: do 2020 r. 40 proc. oficjalnie zatrudnionych Amerykanów będzie pracować na własny rachunek lub na kontrakcie, a w 2013 r. nawet 25 proc. tamtejszych studentów będzie posiadać status tzw. wolnego strzelca, pozyskującego zlecenia za pośrednictwem Internetu. Podobny trend jest dziś zauważany praktycznie we wszystkich krajach europejskich, także w Polsce.

Wśród wolnych strzelców znajdziemy m.in. grafików, copywriterów, fotografików, projektantów, dziennikarzy, programistów i tłumaczy. Powyższe profesje cieszą się zdecydowanie największą popularnością wśród tych, którzy decydują się obecnie pracować na własną rękę, jednak przedstawicieli innych zawodów (najczęściej także związanych z tzw. pracą twórczą) również w tej grupie nie brakuje. Taki model pracy swoją popularność zawdzięcza w dużym stopniu rozwojowi Internetu, który niweluje wszelkie bariery komunikacyjne między zleceniobiorcami i ich potencjalnymi klientami. Na polskich stronach www pojawia się coraz więcej serwisów tworzonych z myślą o freelancingu, ułatwiających nawiązanie relacji zawodowych.

Co ciekawe, zyskujący na popularności nowy trend na rynku pracy dostrzegany jest także przez te sektory, które – jak mogłoby się wydawać – z freelancingiem nie mają wiele wspólnego. Dobry przykład stanowi tu branża elektrotechniczna. Rozpoczęcie pracy na własny rachunek wiąże się bowiem z koniecznością zaaranżowania przestrzeni biurowej w mieszkaniu lub domu, które stanowią naturalne miejsce pracy freelancera. Jak mówi Szymon - analityk potrzeb rynku z firmy Kontakt-Simon, będącej jednym z  liderów branży elektroinstalacyjnej w Polsce: – Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby poszukujące funkcjonalnych i wygodnych rozwiązań dla biur w swoich domach. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, polecam serię Simon Connect. Między innymi elementami służącymi do rozprowadzania energii znaleźć w niej można estetyczny panel zasilający, tzw. teleblok, którego zadaniem jest porządkowanie łączności biurowej. Urządzenie składa się ze stabilnego gniazda montowanego w meblu i wysuwanej z blatu biurka niewielkiej aluminiowej kolumny. Skorzystanie z takiego rozwiązania bardzo ułatwia stworzenie wygodnego miejsca pracy w swoim mieszkaniu lub domu.

Elastyczny czas pracy, większa swoboda, a także rosnące zapotrzebowanie na usługi freelancerów sprawiają wprawdzie, że ich ilość w Polsce stale rośnie, jednak badania pokazują, że trudno pokusić się o jednoznaczne szacunki, bowiem ich wyniki często różnią się od siebie. Dziennik Rzeczpospolita powołując się na najnowsze badania firmy doradczej Kelly Services twierdzi, że nawet co piąty pracujący Polak może być dzisiaj wolnym strzelcem. Na uwagę zasługuje także symptomatyczny fakt, że ponad połowa uczestników badania deklarowała ewentualną gotowość do porzucenia etatu, na rzecz rozpoczęcia działalności freelancerskiej.

Więcej na www.kontakt-simon.com.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się