Funkcja i design drzwi wewnętrznych

3013 odwiedzin
25 Mar 2017

Drzwi oprócz spełniania swoich podstawowych funkcji użytkowych doskonale ozdabiają wnętrza naszych domów. Przy ich wyborze warto zatem kierować się także względami estetycznymi, zwracając uwagę na wystrój salonu, jadalni czy sypialni. W zależności od indywidualnych upodobań drzwi swą barwą lub materiałem, z którego zostały wykonane, mogą wyróżniać się z panującej w pomieszczeniu aranżacji bądź też idealnie się z nią komponować. Wśród wielu dostępnych na rynku modeli na szczególną uwagę zasługują drzwi drewniane. Prezentują się niezwykle elegancko i dodatkowo wprowadzają do wnętrz niepowtarzalną, przytulną atmosferę.

Magia harmonii
  
Normandia, Turyn i Tossa to piękne drzwi sosnowe marki RADEX. W przedstawionych aranżacjach wszystkie modele występują w jasnej kolorystyce. Dlatego doskonale wpisują się we wnętrza, w których dominują odcienie bieli i beżu tworząc z nimi harmonijną kompozycję. Drzwi idealnie wpasowane w otoczenie nie są najbardziej widocznym elementem wystroju, a jedynie częścią tła dla znajdujących się tu sprzętów i oryginalnych ozdób. Wraz z drewanianymi meblami ocieplają pomieszczenie, sprawiając, iż chcemy w nim przebywać i do niego wracać. 

Normandia wykonane z drewna sęcznego zachwycają solidnym, naturalnym wyglądem. Skrzydła produkowane są bez szklenia, dzięki czemu sami możemy wybrać jego rodzaj. Niewielkie listwy dzielą szybę na mniejsze tafle, dodając drzwiom wyjątkowego uroku. Umieszczenie obok nich lustra, oraz interesujący, otwarty rozkład wnętrza powiększają optycznie przestrzeń salonu.  

Podobnie jak Normandia oszklone drzwi Turyn wspaniale zdobią pomieszczenie i korzystnie wpływają na nastrój domowników. Nadają się do malowania i lakierowania dlatego, jeśli zechcemy ożywić wystrój, możemy zmienić spokojną kolorystykę skrzydeł na intensywniejszą barwę. Drzwi z przeszkleniami świetnie sprawdzają się na przykład w pokoju dziennym o niewielkiej powierzchni, gdyż wpadające do wnętrza światło sprawia, że wydaje się one większe niż w rzeczywistości. W prezentowanej aranżacji Turyn zestawiono z czarnymi meblami, co podkreśla elegancki charakter brył, które stają się jednocześnie bardziej widoczne.

Tossa wyróżniają się zwartą konstrukcją nieposiadającą frezowań. Ramy skrzydeł wykonane z drewna sosnowego zostały uszlachetnione naturalną okleiną. Niewątpliwą dekoracją drzwi są niewielkie powierzchnie szklane znajdujące się między płycinami, przez które przebija delikatne, rozjaśniające pomieszczenie światło tworząc intymny, sprzyjający pracy i wypoczynkowi klimat. Meble i praktyczne dodatki w kolorach świata przyrody – żółtym i brązowym, a także umieszczony pod oknem doniczkowy kwiat znakomicie komponują się z barwą drzwi, ścian i podłogi, dzięki czemu powstaje przyjazne, naturalne wnętrze.

Normandia, Turyn i Tossa występują również w systemie przesuwnym i dwuskrzydłowym. Oba pozwalają na oszczędzanie cennego miejsce oraz łączenie sąsiadujących ze sobą  pomieszczeń na przykład kuchni i jadalni, co jest niezmiernie przydatne podczas uroczystości rodzinnych lub spotkań towarzyskich.  

Ożywcza moc kontrastów

Jeśli lubimy zdecydowane kolory, wówczas do jasnych ścian możemy dobrać drzwi wewnętrzne w ciemniejszych barwach. Będą one w sposób wyraźny wyodrębiniać się z otoczenia, przyciągać uwagę, intrygować. W przedstawionej na zdjęciu sypialni drzwi Panama w kolorze wenge wyposażone zostały w umieszczone pomiędzy panelami szyby, przez które dociera z holu subtelne światło. Nie zakłóca ono snu, jedynie delikatnie rozjaśnia pomieszczenie. Dzięki solidnym, niewidocznym połączeniom poszczególnych elementów skrzydeł, drzwi odznaczają masywną i trwałą konstrukcją. Szyby osadzone zostały na silikonowych uszczelkach, co zapewnia im stabilność i tłumienie drgań, gwarantując tym samym wygodę użytkownikom. 

W salonowym wnętrzu pełnym kontrastów przeplatają się ze sobą kolory: szary i czarny, a także biały i ciemnobrązowy. Można dopatrzeć się tu inspiracji stylem japońskim. W geometryczne formy mebli i oryginalny rysunek podłogi wspaniale wpisuje się piękny ceramiczny wazon, otoczony ozdobnymi kamieniami, lampka nocna o ładnym, prostym kształcie oraz interesujące motywy dekoracyjne na ścianach. Znakomitym uzupełnieniem wystroju są drzwi Malaga w intensywnym kolorze palisander wyposażone w siedem niewielkich ułożonych pionowo szybek komponujących się z okleinowanymi naturalnym fornirem płycinami. Model idealnie uzupełnia niebanalną aranżację salonu, zarówno pod względem kształtu, jak i barwy.

Jeśli w naszej domowej przestrzeni znajdzie się miejsce na drzwi wewnętrzne, warto przy ich wyborze kierować się również względami estetycznymi. Oszklone lub nie, przesuwne czy dwuskrzydłowe, w jasnym kolorze bądź o zdecydowanej żywej barwie, drewniane albo metalowe – wszystkie mogą świetnie spełniać swoje funkcje użytkowe, równocześnie doskonale ozdabiając poszczególne pomieszczenia. Drzwi drewniane o ciekawych, zróżnicowanych formach, dostępne w bogatej gamie kolorystycznej są na pewno jedną z najbardziej atrakcyjnych rynkowych propozycji do każdego domowego wnętrza.

W materiale wykorzystano zdjęcia drzwi wewnętrznych marki RADEX.

Więcej informacji znajdziesz na www.4iq.com.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: 25 Mar 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się