Gdy on już nie mruczy...

1060 odwiedzin
21 Aug 2017
Na prośbę moich przyjaciół oraz czytelników stworzyłam tekst dotyczący roślin trujących dla naszych pupili. Posiadanie zwierząt to nie tylko ogromne szczęście, ale wielka odpowiedzialność. Nasze pupile w szczególności koty ciągle rozrabiają i niszczą ozdoby w domu. Instynktownie podgryzają rośliny. Dzięki temu oczyszczają sobie przewód pokarmowy miedzy innymi z sierści. 


Twój kot, chodzi osowiały, nie mruczy i nie chce jeść? Może to być przyczyna zatrucia rośliną. Wiele kotów zupełnie nie wychodzi z mieszkania, nowa roślina staje się idealną pułapką. Zwierzęta są bez wątpienia członkami naszej rodziny zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Aby Wam to trochę ułatwić pragnę przedstawić 5 popularnych roślin doniczkowych, które mogą zaszkodzić waszym kotom.
Oczywiście poniższe rośliny są trujące także dla ludzi!


Dracena


Większość dracen to rośliny trujące. Zjedzenie dużej ilości liści czy łodyg może prowadzić do wymiotów, rozszerzonych źrenic i zaburzeń równowagi. Pamiętajmy, że potocznie nazywane bambusy to są draceny!

http://cdn28.ogrod.smcloud.net/s/user_photos/thumbnails/50696_5c4d07db62e1f181_1024x768_crop_rozmiar-niestandardowy.jpg
Dracena obrzeżona
Dieffenbachia

Już niewielka ilość liści, która została połknięta może prowadzić do poważnych zatruć. Objawami jest ślinotok, brak apetytu, bóle brzucha czy wymioty. Taki stan doprowadza do odwodnienia, a w efekcie nawet do śmierci kota. Podobne objawy występują w przypadku zatrucia się Fikusem oraz Zamiokulkasem.

DieffenbachiaFikus sprężystyZamiokulkas zamiolistny
Filodendron

Wspomniana roślina robi furorę w Internecie. Motyw liści filodendrona stał się bardzo modny.  Jednak spożycie powoduje nieciekawe skutki. Objawami jest ból żołądka, pyszczka, a także ślinotok i wymioty. Jeśli jesteście fanami tej rośliny dobrze ustawić ją wysoko lub w miejscu niedostępnym dla kota.

Filodendron - Monstera dziurawa

Skrzydłokwiat

Mimo mojej ogromnej miłości do tej rośliny, która wynika z oczyszczania powietrza przez skrzydłokwiatu. Jestem zmuszona napisać o jego toksyczności. Spożycie liści lub kwiatów jest bardzo niebezpieczne. Prowadzi do wymiotów, podwyższonej temperatury ciała a nawet do śmierci.

Skrzydłokwiat

Aloes

Bez względu na to, że aloes ma niezwykłe właściwości lecznicze, gdy posiadamy kota, należy na niego uważać. Jest wyjątkowo trujący w momencie połknięcia dużej ilości łodyg z sokiem aloesu dochodzi do zaburzeń równowagi i torsji.


Aloes drzewiasty
Uwaga! 
W tym tekście skupiam się wyłącznie na roślinach doniczkowych, które są trujące. Warto także, zwrócić uwagę na kwiaty cięte, kupowane do wazonu. Niektóre z nich są także niebezpieczne. Mowa tu o: liliach, hortensji, żonkilach, anturium, chryzantemie czy hipeastrum. 
Wszystkim, którzy są zainteresowani tematem polecam stronę gdzie wymienionych jest wiele więcej roślin trującychwww.cats.alpha.pl.

Na koniec mam pewną sugestie. Jakiś czas temu widziałam w sklepie zoologicznym trawę dla kota. Głównie jest to mieszkanka zbóż. Wysiewa się ja w doniczce, szybko rośnie oraz dobrze się prezentuje. Może to będzie rozwiązaniem problemu obgryzania innych roślin przez waszego kota. Cena takich nasion jest niewielka, także warto spróbować.  Macie jakieś inne pomysł, a może Wasz kot zupełnie nie niszczy Wam roślin? Piszcie, chętnie poczytam. 

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.

Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu: wpuszczonawmaliny.blogspot.com

Ostatnia modyfikacja: 21 Aug 2017

Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się