Jak samodzielnie wymienić elektrozawór hydrauliczny w zmywarce?

957 odwiedzin
26 Mar 2019

W każdej zmywarce elektrozawór hydrauliczny pełni bardzo ważną funkcję, tj. pobieranie potrzebnej ilości wody. Jeśli przestanie on działać, sprzęt przestanie już spełniać swoje zadania i dodatkowo może doprowadzić, np. do tego, że nie będzie można w ogóle uruchomić zmywarkę. Sprawdź, jak skutecznie można naprawić elektrozawór w zmywarce bez konieczności korzystania z usług fachowca.


Kiedy naprawa lub wymiana elektrozaworu staje się konieczna?

Istnieje kilka symptomów, które wskazują na to, że elektrozawory hydrauliczne nie działają poprawnie. Dokładna obserwacja sprawia, że można uniknąć wielu niebezpiecznych i nieprzyjemnych zdarzeń, a przy okazji dokonać samodzielnej naprawy. Oprócz satysfakcji będzie można dodatkowo zaoszczędzić pieniądze.

Oto najczęstsze objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:


Niepobieranie wody

Istnieje możliwość, że zmywarka będzie wydawać głośne dźwięki tak, jakby pobierała wodę, jednak w środku nie będzie jej przybywać. Jest to ewidentny przykład sytuacji, w trakcie której urządzenie nie może rozpocząć pracy przez niedziałający elektrozawór.


Pozostawienie brudnych naczyń

Wiele osób widząc, że naczynia nie zostały całkowicie domyte, po prostu myje je dodatkowo ręcznie i nie reaguje. To błąd, gdyż może się okazać, że doszło do nieprawidłowej cyrkulacji wody w komorze, która z kolei negatywnie wpływa na elektrozawór. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach niedoczyszczone talerze i szklanki mogą być także wynikiem przeładowania zmywarki i złego rozłożenia talerzy, czy szklanek.


Duże zużycie wody

Nieszczelność elektrozaworów skutkuje też tym, że zbyt dużo wody przedostaje się do zmywarki, co może zaburzyć pracę całego urządzenia lub nawet zalać pomieszczenie. Istnieje możliwość, że cały sprzęt pobiera wodę, pomimo że aktualnie nie korzystamy z niej, wtedy zapewne konieczne jest dokonanie wymiany części odpowiadającej za pobieranie wody.


Zasady wymiany elektrozaworu w zmywarce

Niestety w większości sytuacji stary elektrozawór nie nadaje się do użytku lub naprawa jest nieopłacalna. W takich sytuacjach znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupienie nowego modelu. Następnie wystarczy, że będziemy postępować zgodnie z poniższymi krokami.


Jak wymienić elektrozawór?

  1. Na samym początku koniecznie musimy odłączyć zmywarkę od źródła zasilania.
  2. Później trzeba ją otworzyć i znaleźć elektrozawór.
  3. Następnym krokiem będzie znalezienie kabla, który łączy elektrozawór z silnikiem. Kiedy już jesteśmy pewni, że to on, to możemy go odłączyć.
  4. Jeszcze przed wyjęciem urządzenia, trzeba wyciągnąć dwa gumowe przewody, które połączone są dodatkowo z zasobnikiem. Po wykonaniu tej czynności możemy bez problemu pozbyć się uszkodzonego elektrozaworu.
  5. W dalszej kolejności powinniśmy przygotować nową część i zamontować ją dokładnie w tym samym miejscu. Cały proces jest dokładnie taki sam, jak poprzednim razem, czyli wystarczy podłączyć kabel i zamontować gumowe przewody.
  6. Teraz trzeba zamknąć zmywarkę i podłączyć ją do prądu, aby przekonać się, że usterka została wyeliminowana.

Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się