Jak wydzielić strefy w łazience?

825 odwiedzin
02 May 2019

Współczesne łazienki są zazwyczaj większe i bardziej funkcjonalne niż dawniej. Dzięki temu, że nie musimy już martwić się, czy w ogóle zmieścimy w nich niezbędne sprzęty, możemy skupić się na kwestiach estetycznych. Nowoczesna łazienka stanowi nie tylko miejsce porannej toalety – to stylowe wnętrze, w którym niczym w spa relaksujemy się po ciężkim dniu. Podczas jej aranżacji kluczową rolę odgrywa wyodrębnienie poszczególnych stref. Jak to zrobić?


Nie tylko funkcjonalność


Wśród urządzeń sanitarnych, których nie może zabraknąć w łazience, znajdują się: umywalka bądź dwie, wanna i/lub prysznic, miska ustępowa, a coraz częściej także bidet czy pisuar. Niezależnie od tego, na jaką konfigurację się zdecydujemy, niezbędne jest wydzielenie trzech stref: kąpielowej, toaletowej oraz umywalkowej z lustrem. W dużych salonach kąpielowych wyróżniamy dodatkowo strefę relaksu z leżanką, wygodnym fotelem albo sofą, a niekiedy nawet kominkiem czy sauną.


5 renova-nr1-plan_03


Po co w ogóle wydzielać strefy? Przede wszystkim sprzyja to funkcjonalności, ale nie tylko. Dobrze zaaranżowana łazienka powinna być też estetyczna, a użytkownicy powinni czuć się w niej komfortowo. Ponadto, dzięki odpowiedniemu wydzieleniu stref, z pomieszczenia mogą korzystać dwie osoby jednocześnie. 


Planowanie stref – co jest ważne?


Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, podczas planowania poszczególnych stref musimy skupić się na ich wizualnym wyodrębnieniu, a dodatkowo praktycznym układzie urządzeń. Ważna jest zarówno właściwa odległość między sprzętami (ułatwi to korzystanie z nich oraz zapewni wystarczający dostęp w czasie sprzątania), jak i ich umiejscowienie. W celu zapewnienia intymności, sedes powinien znajdować się w najmniej eksponowanym miejscu łazienki – a więc nie przy samym wejściu ani na ścianie naprzeciwko drzwi. Ta przeważnie jest zarezerwowana dla umywalki z lustrem, która stanowi najbardziej atrakcyjny wizualnie element aranżacji. 


Sprawdzone sposoby na wydzielenie stref w łazience


Jak więc wydzielić główne strefy w łazience? Dużo zależy od jej wielkości – poniżej kilka sposobów, które sprawdzą się w różnych typach pomieszczeń.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ścianka działowa – aby optymalnie wykorzystać przestrzeń, warto umieścić na niej miskę ustępową albo umywalkę; może również wydzielać kabinę prysznicową. Ścianka działowa z półkami to także dobry sposób na uzyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania. W mniejszych łazienkach doskonale sprawdzi się niska ścianka działowa. Zintegrowana z obudową wanny stworzy sprzyjającą relaksowi atmosferę. Taką ściankę można też wykorzystać do zasłonięcia widocznego od wejścia sedesu. Z kolei ścianka z luksferów zapewni intymność, a jednocześnie będzie przepuszczać światło i spełni funkcję dekoracyjną. Mniej miejsca niż ścianka działowa zajmie parawan lub drewniana roleta – ważne, aby wybrany rodzaj przepierzenia był spójny stylistycznie z całą aranżacją.


2 aranzacja_ravak_chrome


Jeśli nie chcemy dzielić przestrzeni za pomocą ścianek, postawmy na wizualne wyodrębnienie stref – za pomocą różnych kształtów, wielkości, faktur czy kolorów płytek (np. duże kafelki zestawione z mozaiką). Pamiętajmy jednak, że strefa toaletowa powinna być najbardziej neutralna. 

Poszczególne strefy możemy też wyodrębnić dzięki ich zróżnicowanej wielkości – najmniejsza powinna być toaletowa, zaś największa kąpielowa. Dzięki takim proporcjom podkreślimy główne przeznaczenie pomieszczenia.


6 aranzacja_vb_subway


Naszym sprzymierzeńcem będzie także oświetlenie, które wyeksponuje i ukryje to, co trzeba, wprowadzając odpowiedni nastrój we wnętrzu. Strefy możemy zaznaczyć za pomocą natężenia, a nawet barwy światła. Doskonale sprawdzą się również listwy ledowe, podświetlające np. obudowę wanny.


W zgodzie z feng shui


Co ciekawe, planowanie i wydzielanie stref było istotną kwestią już w starożytności. Feng shui to chińska praktyka aranżowania przestrzeni tak, aby osiągnąć zgodność ze środowiskiem naturalnym. Wiele uwagi poświęcono w niej łazience, uważając to pomieszczenie za najważniejszy punkt mieszkania. Aby stanowiła harmonijną, sprzyjającą odprężeniu przestrzeń, niezbędne było oddzielnie strefy kąpielowej od toaletowej. 


7 aranzacja-ravak-rosa-001-1180


Ważną rolę odgrywał minimalizm i funkcjonalizm – użytkownicy mieli otaczać się tylko niezbędnymi przedmiotami i naturalnymi materiałami. W łazience należało też zapewnić odpowiednią wentylację i światło o różnym natężeniu. Wszystko to miało zagwarantować przepływ pozytywnej energii zapewniającej zdrowie, szczęście i spokój.


Źródło zdjęć: www.lazienkaplus.pl/pl/inspiracje/

Autorem wpisu jest Piotr Majewski, redaktor bloga Morizon i pasjonat aranżacji wnętrz.

Ostatnia modyfikacja: 02 May 2019
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się