Kuchnia otwarta czy zamknięta?

2126 odwiedzin
25 May 2017

KUCHNIA OTWARTA CZY ZAMKNIĘTA?


Jeszcze kilkanaście lat temu otwarte kuchnie widzieliśmy głównie w amerykańskich filmach. Dzisiaj są standardowym rozwiązaniem większości współczesnych mieszkań i domów. Czy za rosnącą popularnością otwartej kuchni stoi rzeczywiście ich przewaga funkcjonalna i przestrzenna nad kuchnią zamkniętą?


Niewątpliwie jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zastanówmy się zatem wspólnie jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze w Twoim przypadku.

kuchnia-otwarta-02

 JAK CZĘSTO GOTUJESZ?

W dyskusji na temat otwarcia kuchni na część dzienną mieszkania najczęściej podnoszonym argumentem jest rozprzestrzenianie zapachu gotowanych potraw. Współczesna technika odprowadzania oparów kuchennych jest co prawda skuteczna, ale nigdy nie wyeliminuje rozprzestrzeniania się zapachu poza strefę kuchenną. Słyszysz zatem, że jeśli gotujesz często, kuchnia otwarta nie jest dla Ciebie. Moim zdaniem jest dokładnie odwrotnie. Jeśli gotujesz często i spędzasz dużo czasu w kuchni, powinieneś rozważyć otwarcie twojego miejsca pracy na cześć dzienną domu. Tylko w taki sposób umożliwisz sobie kontakt z pozostałymi domownikami w trakcie pracy w kuchni. Pracując w otwartej przestrzeni, w każdej chwili możesz trudu zadać domownikom pytanie, które właśnie Ci się nasunęło, bez odrywania się od pracy i wychodzenia z pomieszczenia. Ten niewielki wydawać by się mogło aspekt psychologiczny otwarcia kuchni na pokój dzienny może mieć nieocenioną wartość w budowaniu relacji z domownikami. Kiedy opiekujesz się małymi dziećmi chcesz mieć je zawsze na oku także w trakcie gotowania. Kuchnia nie jest jednak najlepszym miejscem do zabawy, dlatego dzieci w najmłodszych latach zwykle bawią się w pokoju dziennym. Jeśli pokój dzienny jest połączony z kuchnią, dzieci są zawsze na oku niezależnie od tego, czy robisz tylko szybką herbatę, czy obiad dla całej rodziny. Podobnie, kiedy wpadną goście. Idąc do otwartej kuchni nie musisz niezręcznie przerywać dopiero co rozpoczętej pogawędki.

.kuchnia-otwarta-01

 KUCHNIA ZAMKNIĘTA

Jeżeli natomiast w kuchni bywasz rzadko może okazać się, że zamknięta kuchnia będzie dla Ciebie lepszym wyborem. Jeśli zapewnisz w niej skuteczny wyciąg i zamkniesz ją dodatkowo drzwiami, opary z gotowanych potraw nie rozprzestrzenią się już tak łatwo po mieszkaniu. Strefa dzienna nabierze przez to bardziej reprezentacyjnego charakteru, który trudniej osiągnąć integrując ją z kuchnią. Zyskasz też dodatkową ścianę przy, której mogą stanąć pojemne szafy. Ściana pomoże też zredukować przenikanie dźwięków z kuchni do salonu, dzięki czemu seansu filmowego czy muzycznego nie zakłócą już dźwięki siekania pietruszki. Z drugiej strony, zanim adept szkoły muzycznej zostanie wirtuozem fortepianu możesz spokojnie siekać pietruszkę bez akompaniamentu wprawek na dwie ręce, bo twoja kuchnia jest szczelnie zamknięta. Ściana to jednak zawsze bariera ,która może nie pozwolić na zadanie pytania „Jak Ci minął dzień?” bez zrobienia kilku kroków. Może stać się przez to przyczyną sporów o to, kto spędza cały dzień w kuchni, a kto przed telewizorem na kanapie. Kiedy przebywamy z mieszkańcami domu w jednej przestrzeni dużo trudniej jest nam milczeć, niż kiedy dzielą nas ściany. Rozmowa natomiast jest świetnym medium budowania relacji.

kuchnia-zamknięta-03-e1490296729332

 

Warunkiem koniecznym dla organizacji zamkniętej kuchni jest moim zdaniem dostęp pomieszczenia do okna. Jeśli go nie ma, pomieszczenie to staje się przestrzenią o niskiej jakości. Sztuczne światło i mechaniczna wentylacja nigdy nie zapewnią poczucia przestrzeni, jakiego dostarcza światło dzienne i otwarte okno.

kuchnia-zamknięta-01-e1490296494349

 Na pytanie o kto które rozwiązanie przestrzenne kuchni będzie najlepsze dla Ciebie musisz odpowiedzieć sam. Osobiście nie postawiłbym na kuchnię zamkniętą, dopóki ta nie byłaby na tyle duża, by być „osobnym uniwersum”. Mam tu na myśli kuchnię na tyle przestronną, by mogła pomieścić mnóstwo przestrzeni do pracy oraz kameralny stół. Koniecznie musiałby mieć duże okno, a najlepiej kilka okien. W każdym innym przypadku zorganizowałbym kuchnię otwartą, tak by mieć stały kontakt z przestrzenią strefy dziennej, a co za tym idzie kontakt z jej pozostałymi użytkownikami. 


DECYDUJĄC POMIĘDZY KUCHNIĄ OTWARTĄ A KUCHNIĄ ZAMKNIĘTA, OCEŃ

1.Jak często gotujesz? Im więcej czasu spędzasz w kuchni, tym bardziej kuchnia otwarta jest dla Ciebie. Jeśli gotujesz sporadycznie, kuchnia zamknięta może być bardziej odpowiednia.

2.Czy przestrzeń, w której zorganizujesz kuchnię jest wyposażona w okno? Organizacja zamkniętej kuchni bez okna to zabieg, który spowoduje wytworzenie mało przyjaznej przestrzeni. 

3.Czy lepiej dobrze czujesz się w niewielkich przestrzeniach? Kuchnia zwykle nie potrzebuje więcej niż kilku metrów kwadratowych. Odgrodzenie przestrzeni o niewielkiej powierzchni spowoduje utworzenie pomieszczenia o niewielkich gabarytach, w którym możesz czuć się niekomfortowo.

Autorem powyższego tekstu są architekci tworzący blog  paremetrow.pl

Na powyższej stronie można znaleźć wiele artykułów pomocnych przy aranżacji mieszkania, przybliżających zagadnienia zza kulis procesu projektowania architektonicznego i wystroju wnętrz.

Ostatnia modyfikacja: 29 May 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się