Łąka w sypialni, ogród w salonie

1033 odwiedzin
27 Mar 2019

Współczesne trendy dekoracyjne oferują nam naprawdę niesamowite możliwości w zakresie wyboru tematyki. Choć z każdym rokiem coraz modniejsze stają się motywy oryginalne i nietypowe, to jednak także te tradycyjne nadal cieszą się olbrzymią popularnością. Tego rodzaju ponadczasowym źródłem inspiracji dla świata ozdób pozostają między innymi rośliny. Florystyczne motywy niezwykle atrakcyjnie sprawdzają się na najróżniejszych dekoracjach - także jako plakat. Kwiaty w takiej formie posiadają olbrzymi potencjał estetyczny. O to, jak wykorzystać wzory przedstawiające te przepiękne, barwne rośliny, zapytaliśmy zaproszonego do rozmowy eksperta od aranżacji. Dużo opowiedział nam on na temat tych ozdób, podsuwając równocześnie sporo świetnych pomysłów na to, jak plakaty z kwiatami mogą uatrakcyjnić nasze mieszkania.


Wybierając najładniejszy plakat: kwiaty polne, dzikie i ogrodowe


plakat kwiaty biuro


Skoro zdecydowaliśmy się zakupić do naszego mieszkania plakat o tematyce florystycznej, to następnym krokiem musi być wybór odpowiedniego, atrakcyjnego wzoru. W tym momencie pojawia się właśnie wiele decyzji do podjęcia. Czy nasz plakat ma przedstawiać fotografię czy raczej ilustrację? Ma być bardzo kolorowy, a może raczej stonowany estetycznie? Czy bardziej do gustu przypadną nam kwiaty rosnące dziko czy może raczej eleganckie klomby w zadbanych ogrodach? O pomoc w rozwiązaniu tych dylematów poprosiliśmy naszego eksperta.


- Świat kwiatów jest faktycznie niesamowicie różnorodny. Nic więc dziwnego, iż inspirowane nim dekoracje również takie będą. Trudno z góry jednoznacznie wskazać, jaki wzór sprawdzi się w konkretnym rodzaju mieszkania. Istnieje jednak kilka zasad, których  warto się trzymać podczas dokonywania wyboru. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na spójność kolorystyczną. Kwiaty podziwiamy w pierwszej kolejności właśnie za ich intensywne, piękne barwy. Starajmy się więc dobierać plakaty tak, aby jak najlepiej uwypuklić kolory. Czasem najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na kontrast, kiedy indziej na monochromatyzm. Po drugie - rozważnie łączymy wybrane stylistyki. W klasycznym gabinecie czy eleganckim salonie znacznie lepiej sprawdzi się plakat przedstawiający artystyczną ilustrację nawiązującą do malarstwa, niż nowoczesną, cyfrową grafikę lub zdjęcie z wieloma nałożonymi filtrami. Tego typu wzory oczywiście też mają swoje miejsce. Będą znakomicie wyglądały na przykład we wnętrzach futurystycznych, modernistycznych, czy minimalistycznych.


Efektowny plakat - kwiaty w charakterystycznych kolorach


plakat kwiaty pole


Skoro znamy już podstawowe wskazówki, którymi warto się kierować podczas zakupu florystycznego plakatu, to pora poznać najciekawsze i najpopularniejsze wzory. Po raz kolejny zwracamy się więc do naszego eksperta o poradę. Czy pośród dostępnych na rynku plakatów są takie, na które powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?


- Kiedy słyszymy słowo “kwiaty”, często w wyobraźni widzimy wielobarwną, wiosenną łąkę albo śliczny, zadbany ogród. Wspólnym elementem obu tych krajobrazów są żywe, zachwycające kolory. Plakaty z kwiatami pozwalają przenieść nam najróżniejsze ich odcienie pod nasz dach. Na pewno warto więc rozważyć wzory przedstawiające gatunki o najintensywniejszych kolorach. Przykładowo może być to dekoracja z łanami czerwonych maków uchwyconymi na tle błękitnego nieba. Niezwykle ciekawie potrafią prezentować się również słoneczniki. Osobiście poleciłbym je do wnętrz spokojnych i eleganckich. Dobrym wyborem do kuchni są natomiast plakaty z lawendą. Roślina ta również charakteryzuje się intensywnym kolorem - w tym przypadku fioletowym, który znakomicie komponuje się z jasnymi ścianami.


Artystyczne plakaty: kwiaty i sztuka


plakat kwiaty secesjaJednak plakaty z kwiatami to nie tylko zdjęcia. Wiele wzorów posługuje się ilustracjami - zarówno bardzo klasycznymi, nawiązującymi do malarstwa, jak i nowoczesnymi, oryginalnymi grafikami. Zdaniem eksperta tego typu wzory dostarczają nam kolejnych bardzo ciekawych możliwości aranżacyjnych, stanowiąc interesującą alternatywę dla fotografii. Poprosiliśmy go więc o kilka dodatkowych słów na ten temat.


- Kwiaty od zawsze inspirowały artystów, będąc motywem obecnym w sztuce niemal każdego okresu. Ponieważ ich piękno bez wątpienia jest ponadczasowe, to również i dziś warto zainteresować się wzorami nawiązującymi do malarstwa. Pomysły związane z takimi dekoracjami są niezliczone! Plakat przedstawiający kwiaty w wazonie w stylu martwej natury to świetny wybór do eleganckiego gabinetu. Za pomocą rozbudowanych secesyjnych ilustracji o tematyce florystycznej z łatwością dodamy charakteru każdej sypialni. Nowoczesna grafika z japońskimi kwiatami wiśni to natomiast bardzo dobry pierwszy krok do urządzenia salonu w stylu orientalnym… Jestem pewien, iż pośród tylu opcji każdy odnajdzie coś dla siebie.


Tekst przygotowany we współpracy z Redro.pl 

Ostatnia modyfikacja: 10 Apr 2019
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się