Łatwa w uprawie roślina doniczkowa - żyworódka pierzasta

1297 odwiedzin
27 Jul 2017
  Jakiś czas temu wspomniałam o tym, że przedstawię Wam roślinę, która idealnie nadaje się do mieszkania oraz jest łatwa w uprawie. Chcąc wybrać jakiś okaz od razu nasunęłam mi się na myśl żyworódka pierzasta. 


  Znana jest wielu osobom przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze. Oryginalna nazwa  mówi sama za siebie. Pochodzi od nietypowego rozmnażania rośliny. Opadające rozmnóżki dają początek nowej roślinie i już po kilku miesiącach mamy piękny okaz.

Żyworódka jest sukulentem co oznacza, że nie lubi przelewania. Jest przystosowana do magazynowania wody. W lato warto wystawić ją na balkon, ponieważ dobrze działają na nią miejsca nasłonecznione. Zimą idealny będzie dla niej parapet. Ziemia powinna być żyzna najlepiej na biohumusie, jeśli chcemy wykorzystać jej lecznicze właściwości w innym wypadku wystarczy zwykła ziemia do roślin doniczkowych. Jasne i słoneczne pomieszczenie to wszystkie wymagania żyworódki. Najlepiej podlewać ją 2 raz w tygodniu. Gdy pojawi się kwiatostan usuńmy go gdyż nie jest on ozdobny a roślina skupi się wtedy na rozroście liści. Żyworódka to roślina dla fanów minimalizmu jak większość sukulentów.


  Niewątpliwie nie można zapomnieć o jej leczniczych właściwościach. Jest bogata w witaminę C, mangan, glin, krzem, potas, wapń, żelazo, miedz czy selen. Dzięki temu można ją stosować w leczeniu większości codziennych dolegliwości. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, zmniejsza objawy trądziku (regeneruje skórę), łagodzi bóle reumatyczne, dziąseł i reguluje poziom cukru we krwi. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn i leczy problemy oddechowe. Na tym ostatnim aspekcie chciałam się szczególnie skupić.
  http://budujesz.info/pliki/image/artykuly/kwiaty-o-ozdobnych-lisciach/duze/zyworodki-pierzaste4378.jpg
  Obecnie w Polsce jest bardzo duży problem z zamieszczeniem powietrza a choroby oddechowe są jednym z wielu konsekwencji tego zjawiska. Astma oskrzelowa, astma alergiczna, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, angina, katar, kaszel stały się dla nas codziennością. Aby wykorzystać żyworódkę do walki z tymi objawami warto jest pić około 30 kropel soku z żyworódki dziennie. Dobrze jest tez smarować okolice nosa i migdałów działa to kojąco na ból i zmniejsza katar i kaszel. 

  Taka mała niepozorna roślina a może wprowadzić tyle dobrych zmian w naszym życiu. 


  Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
  Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
  Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:
   wpuszczonawmaliny.blogspot.com


Ostatnia modyfikacja: 27 Jul 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się