Łazienka na poddaszu

1070 odwiedzin
25 Sep 2015

Dawniej poddasza budynków pozostawiano jako nieużytkowe, lub też służyły jako strych do gromadzenia niewykorzystywanych na co dzień rzeczy. W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił całkowity odwrót od tej praktyki – zaczęto tak projektować i budować domy, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń, także tę znajdującą się bezpośrednio pod dachem.

Pomieszczenia ze skosami mają swój niewątpliwy urok, dlatego coraz więcej osób sytuuje tam sypialnie i – co stanowi niełatwe wyzwanie aranżacyjne – łazienkę.

Decyzję o umieszczeniu łazienki na poddaszu najlepiej podjąć już na etapie projektu domu, tak by uwzględnić i ewentualnie dostosować do potrzeb rozmieszczenie przyłączy wody i kanalizacji. Jeśli przestrzeń pod dachem ma być użytkowa, konieczne musimy zatroszczyć się o doskonałą izolację termiczną i przeciwwilgociową dachu, w przeciwnym razie korzystanie czy to z sypialni, czy z łazienki na poddaszu nie będzie ani zdrowe, ani komfortowe.

Dobrze też, jeśli planując umieszczenie łazienki na poddaszu, uwzględnimy w projekcie okno dachowe. Dzięki temu zyskamy w pomieszczeniu w ciągu dnia naturalne światło, oszczędzając na energii elektrycznej, a także na ogrzewaniu – w sezonie jesienno-wiosennym wpadające przez okno promienie słońca mogą podnieść temperaturę nawet o kilka stopni. Trzeba bowiem pamiętać, że w łazience z dużymi skosami niełatwo rozmieścić grzejniki. Dlatego w takiej łazience dobrym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe. Okno dachowe ponadto powiększa optycznie pomieszczenie, a jeśli umieścimy pod nim wannę, będziemy mieli możliwość wieczornej relaksacji w ciepłej kąpieli, przy blasku księżyca czy z widokiem na gwiazdy.  

Jak wspomnieliśmy, choć łazienka na poddaszu ma swój niepowtarzalny urok, stanowi nie lada wyzwanie aranżacyjne ze względu na obecne w niej skosy. Wszystkie elementy wyposażenia muszą być tak ustawione, żeby korzystanie z nich było łatwe i wygodne. Aranżując zatem łazienkę na poddaszu, nie można brać pod uwagę wyłącznie powierzchni liczonej po podłodze, ale rzeczywistą wielkość powierzchni użytkowej o wysokości minimum 190 cm. Czy to jednak oznacza, że miejsca pod skosami muszą być puste? Oczywiście, że nie, trzeba tylko tak rozplanować rozmieszczenie urządzeń sanitarnych i elementów wyposażenia łazienki, by korzystając z nich, nie narazić się na uderzenia i… ból głowy.

Przy ściance kolankowej (czyli niskiej ściance łączącej podłogę ze skośnym dachem) o wysokości do 110 cm możemy zamontować wannę, bidet i sedes. Człowiek siedzący w wannie ma wysokość ok. 100-110 cm, czyli przestrzeń ta wystarczy do wygodnej kąpieli na siedząco. Jeśli jednak chcemy w wannie stać – np. wycierając się w niej po kąpieli, lub też biorąc prysznic (zwłaszcza jeśli zamontujemy parawan) – musimy uwzględnić takie sytuacje i zrezygnować z umieszczania wanny w tak niskim miejscu. Lepiej je w takim wypadku przeznaczyć na bidet oraz sedes – aby zamontować te elementy ceramiki łazienkowej, potrzebujemy ścianki o wysokości 80 cm – w przypadku stojących – lub 130 cm – w przypadku wiszących. Pamiętajmy tylko, że wysokość sufitu nad sedesem i bidetem powinna wynosić 130 cm (tyle wystarczy nam w pozycji siedzącej), natomiast przed ceramiką musi to być już przestrzeń o wysokości 200 cm i wymiarach minimum 60 x 80 cm, by bez problemu wstać z toalety czy bidetu.

Chcąc wyposażyć łazienkę na poddaszu w kabinę prysznicową, potrzebujemy dość wysokiej przestrzeni – ok. 210 cm. Sama kabina ma wysokość ok. 180-190 cm, dlatego najlepiej wybrać opcję bez brodzika z odpływem w podłodze lub zdecydować się na brodzik płaski, montowany na równi z poziomem płytek podłogowych. Najmniejsze kabiny mają wymiary 80 x 80 cm, wygodniejsze w użytkowaniu są te nieco większe 90 x 90 cm, warto też wiedzieć, że mniej miejsca zajmują kabiny narożne półokrągłe. Można także zamówić drzwi prysznicowe na wymiar, wówczas będą one idealnie dopasowane do potrzeb naszego wnętrza. Ponadto należy uwzględnić przestrzeń przed kabiną – minimalnie o wymiarach 90 x 100 cm – by móc wygodnie wchodzić pod prysznic i z niego wychodzić. Taką przestrzeń trzeba zatem wygospodarować, planując umieszczenie kabiny prysznicowej, dlatego często w łazienkach na poddaszu spotyka się kabiny usytuowane blisko drzwi (te mają wys. 210 cm).

Umywalka również potrzebuje przestrzeni znacznej wysokości. Co prawda górna krawędź umywalki znajduje się standardowo na wysokości 85 cm od poziomu podłogi i ścianka tej wysokości wystarcza do zamontowania umywalki, jednak nie gwarantuje to wygodnego użytkowania. Mimo że korzystając z umywalki, najczęściej pochylamy się nad nią, przestrzeń nad jej krawędzią powinna być wyższa niż 120 cm. Możemy też zamontować umywalkę na blacie, odsuwając ją w ten sposób od najniższego punktu, a jednocześnie zyskując przed nią miejsce na ustawienie kosmetyków i bibelotów. Jeśli dodatkowo chcemy powiesić nad umywalką lustro, wówczas potrzebujemy już ścianki o wysokości ok. 190 cm. W łazience na poddaszu możemy pójść jednak w tym zakresie na kompromis i zrezygnować z przeglądania się w lustrze np. podczas mycia rąk, a lustro umieścić w innym, bardziej dogodnym miejscu.

Dobrym rozwiązaniem na zagospodarowanie niskiej przestrzeni jest umieszczenie w niej pralki. Standardowa wysokość pralki to 85 cm, a wkładając do niej pranie, schylamy się, dlatego wystarczy nam przestrzeń o wysokości 150 cm. Jednak w miejscu, gdzie się przed pralką prostujemy, musimy mieć sufit na wysokości 200 cm.

Jeśli w łazience na poddaszu po zamontowaniu wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia nadal pozostają wolne miejsca pod skosami, najlepiej wykorzystać je na różnego rodzaju szafki, schowki, półki i siedziska. A jeżeli w łazience znajdują się też drewniane belki wzmacniające strop, można na nich umieścić wieszaczki na ręczniki, szlafroki czy też powiesić rośliny, które stanowić będą naturalną i niezwykle atrakcyjną ozdobę wnętrza.

 

Więcej na www.lazienkaplus.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się