Meble, które świecą

971 odwiedzin
24 Sep 2015

Meble z wbudowanym oświetleniem punktowym pomogą stworzyć w pomieszczeniu wyjątkową atmosferę i pozwalą wyeksponować w witrynach elementy dekoracyjne.


Gra światłem jest istotnym elementem aranżacji każdego pomieszczenia. Planując strefy mieszkalne staramy się ustawić meble możliwie blisko okna, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne, ale także optymalnie rozplanować miejsca na lampy, kinkiety i żyrandole. Sztuczne oświetlenie jest bowiem  jednym z ważniejszych elementów budujących nastrój w pomieszczeniu. Dzięki niemu można odpowiednio podkreślić ciekawe elementy dekoracyjne, jak również ukryć niedoskonałości wnętrza. Podświetlenie zamontowane w podwieszanych sufitach i zabudowanych półkach to w wielu mieszkaniach symbol nowoczesności.

- Takie rozwiązania mają jednak jedną wadę – są zamontowane na stałe i ich zmiana wymaga dużego nakładu pracy, wręcz remontu całego mieszkania. Alternatywą są najnowsze kolekcje mebli wyposażonych w podświetlane witryny, półki i podstawy. Takie zestawy również pozwalają na doskonałą grę światłem i tworzenie niepowtarzalnej atmosfery wnętrza, a są przenośne, więc zmiana aranżacji nie wiąże się z remontem – mówi Piotr Leżoń, ekspert Agata Meble.

Podświetlane meble

Decydując się na zakup kolekcji mebli z podświetleniem, warto zastanowić się nad tym, jaki odcień światła najlepiej będzie pasował do danego wnętrza. Najczęściej stosowane jest światło białe w odcieniach zimnym lub ciepłym. Dostępne są także kolekcje mebli wyposażonych w oświetlenie RGBi, czyli zmienne światło kolorowe. Ta technologia pozwala na podświetlenie punktowe wybranych elementów mebli lub witryny w dowolnych barwach, w zależności od naszego nastroju, pory dnia lub dopasowania do dodatków. Służy do tego jeden przycisk.

W sypialni bardziej odpowiednie jest światło spokojne, rozproszone. Idealnie więc sprawdzają się diody LED, które stworzą właściwy klimat do odpoczynku. Meble przeznaczone do tego pomieszczenia najczęściej posiadają podświetlenie w wezgłowiu łóżka czy frontach szaf.

Światło przyciąga

Stosowanie miejscowego oświetlenia w przeszklonych wnętrzach szafek czy witryn pozwala na wyeksponowanie ciekawych elementów dekoracyjnych czy pamiątek. Kierując światło na wybrany element, akcentujemy jego kształt oraz wydobywamy kolor. Równocześnie odciągamy uwagę od mniej ciekawych miejsc w pomieszczeniu. W meblach często stosuje się także oświetlenie listowe, dzięki czemu podkreśla się kształt brył oraz kolor okleiny.

– W zależności od kolekcji mebli oświetlenie jest stałym elementem bądź dodatkową opcją. Niektóre zestawy wykorzystują wyłącznie podświetlenie listowe, inne punktowe lub mieszane. - dodaje Piotr Leżoń.

Miejsca najczęściej podświetlane w meblach:

* cokoły – kolekcja Wave, kolekcja Augusto

* wnętrza witryn i komód – kolekcja Linate

* wezgłowie łóżka – kolekcja Siena

* Stopki mebli – kolekcja Shine

* Wieńce – kolekcja Saint Tropez

* Oświetlenie w oprawie – kolekcja Linate sypialnia (fronty szaf)

* Półki szklane – kolekcja Corano

Rodzaje światła w meblach

Producenci mebli najczęściej wykorzystują dwa rodzaje oświetlenia – halogenowe oraz LED-owe. To drugie jest jednak zdecydowanym liderem na rynku. Diody LED są energooszczędne, ponieważ zużywają do 80% mniej energii niż zwykłe świetlówki, i bardzo trwałe ponieważ mogą świecić nawet do 50 000 godzin. – Z punktu widzenia oświetlania mebli istotne jest także to, że LED nie wymaga skomplikowanego okablowania, co umożliwia podświetlenie praktycznie każdego elementu mebla. – mówi Piotr Leżoń. 

Więcej na www.agatameble.pl             

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się