Meblościanka - projekt reaktywacja

1081 odwiedzin
25 Sep 2015

Nie mają zbyt pochlebnej opinii. Kojarzą się z ciężkim okresem w historii Polski, brakiem indywidualności, monotonią. Czy dziś upiorne obrazy meblościanek z minionych dekad możemy odstawić w niepamięć?! Otóż tak! Dziś stary model meblościanek wypiera wysublimowana elegancja o minimalistycznym designie.

Jednego nie można odmówić meblościankom z czasów PRL-u – funkcjonalności. Dlatego też wspomnienie z przeszłości zainspirowało projektantów, którzy chcąc wyprzeć upiorny i straszący mebel, odczarowali meblościankę. Dzięki architektom zyskała ona modernistyczny charakter. Twórcy nowoczesnej meblościanki jej wady zmienili w zalety i… osiągnęli sukces.

Meblościanka na celowniku

W powszechnej świadomości meblościanka funkcjonuje jako mebel o złej sławie. Jakie są główne zarzuty wobec tego niefortunnego mebla? Jest ich dość sporo. Zbyt duży, za ciężki, zabierający przestrzeń i zmniejszający optycznie każde pomieszczenie, w jakim się go ustawi. Niestety, w niektórych mieszkaniach do dnia dzisiejszego pokutują ustawione obok siebie kombinacje regałów, szaf, przeszkolonych, eksponujących kryształy szafek. Wszystko to z obowiązkowym barkiem pośrodku, ujednolicone, pozbawione indywidualizmu, produkowane na masową skalę.

solina_1

Meblościanka to mebel, który, docelowo, miał zaoszczędzić trochę miejsca w niedużych pokojach w blokach. Kilka segmentów meblowych połączonych bocznymi ściankami doskonale zagospodarowywało przestrzeń. Dlatego też modułowym meblom, które można było ustawić w dowolnej konfiguracji, nie można odmówić funkcjonalności. Przełomowość meblościanki tkwiła także w jej prostej konstrukcji oraz łatwości montażu.

BEDS_SOLINA_MG_7133

Współcześni projektanci dostrzegli zalety meblościanki z czasów PRL-u – segmentowość, modułowość i łatwość z jaką wkomponowuje się ją w każdy rodzaj przestrzeni. Dodatkowo odświeżyli oni wizerunek mebla i dodali mu niezbędnej lekkości poprzez rozdzielenie poszczególnych części i nadanie im autonomicznej formy. Projektanci odeszli także od ścisłego zasłaniania całej ściany i konstrukcji, charakterystycznej do meblościanek z czasów PRLu. W nowoczesnych meblościankach mamy do dyspozycji różnorodne, ale pasujące do siebie elementy, które można ze sobą dowolnie zestawiać. Szafki stojące, wiszące oraz półki można ustawić według własnych preferencji i stworzyć, tym samym, niepowtarzalne wnętrza. Nie mamy obowiązku umieszczania wszystkich mebli na jednaj ścianie. W ofertach firm, które w swoich kolekcjach mebli mają także meblościanki mamy do dyspozycji kilka elementów, które możemy ustawiać w zależności od warunków i upodobań: szafy stojące, wiszące i półki o zróżnicowanych wymiarach. Kolejną zmianą jest materiał, z jakiego została ona wykonana – lite drewno przywraca meblościance elegancję i blask, a nowoczesność designu sprawia, ze mebel optycznie „nie ciąży” i nie zmniejsza pomieszczenia, tylko elegancko się w nie wpasowuje.

solina_3

Projektantom udało się odmienić oblicze meblościanki poprzez zastosowanie jasnych, modułowych elementów o ciekawych formach. Dzięki ich śmiałości oraz nowoczesnemu podejściu nowa forma meblościanki w niczym nie przypomina tej peerelowskiej, natomiast nadal zachowuje charakterystyczną dla niej funkcjonalność, którą cenimy w dzisiejszych czasach tak samo jak 50 lat temu i cenić będziemy przez kolejne lata.

Jaki jest zatem przepis na nowoczesną meblościankę? Zostawiamy solidną podstawę, która może się okazać nieoceniona, jeśli chodzi o ustawianie na niej ciężkich rzeczy. Dokładamy do tego dobry, solidny materiał i niepowtarzalny design. Część szafek wieszamy na ścianie, półki i regały śmiało przestawiamy tak, by utworzyły zrównoważoną kompozycję. Konstrukcyjnie, takie szafki i półki z powodzeniem uniosą ciężkie przedmioty, takie jak okazałe dekoracje czy elektroniczne sprzęty.

Najistotniejsze jest to, że obecnie, decydując się na zakup meblościanki nie musimy rezygnować z możliwości wyboru, gdzie i jak ją ustawimy. To meblościanka dostosowuje się do wnętrza, a nie wnętrze do niej. Dzięki odpowiedniej aranżacji, odrobinie fantazji i nowoczesnym rozwiązaniom możemy oswoić meblościankę, mieć funkcjonalny mebel i raz na zawsze „wykurzyć” popeerelowskie widma straszące w naszych wnętrzach.

BEDS.pl – meble z litego drewna do salonu

Zapraszamy także  na www.facebook.com/beds.eu

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się