Między pokojami

924 odwiedzin
24 Sep 2015

Zagadnienie doboru drzwi wewnętrznych ma oczywiście inne znaczenie dla samotnego lokatora małej garsoniery, a inne dla właściciela kilkukondygnacyjnego domu, którego część w dodatku przeznaczona jest np. na wynajem lub działalność gospodarczą.

Jednak w każdej sytuacji wybór drzwi oddzielających poszczególne pomieszczenia powinien być dokonywany starannie i na podstawie racjonalnej oceny potrzeb estetycznych i funkcjonalnych, a także możliwości finansowych. Tym niemniej trzeba pamiętać, że w mieszkaniach lub domach o większej powierzchni użytkowej, zwłaszcza tych z wnętrzami zaaranżowanymi bardziej tradycyjnie (tj. z dużą liczbą małych, osobnych pokoi i innych pomieszczeń), nawet niewielka oszczędność na pojedynczych drzwiach wewnętrznych potrafi zsumować się do poważnej kwoty. Dlatego też warto zapoznać się z kilkoma poniższymi wskazówkami i wyjaśnieniami, które mogą dostarczyć pewnych argumentów w dyskusjach zarówno ze sprzedawcami drzwi, jak i z członkami rodziny.

Po co w ogóle drzwi?

Drzwi wewnętrzne na ogół nie mają aż tak dużego znaczenia dla bezpieczeństwa domu jak zewnętrzne. Spełniają one jednak inne funkcje, nie mniej ważne w codziennym życiu. Najważniejszą z nich jest z pewnością możliwość zapewnienia intymnego odosobnienia poszczególnym domownikom. Z tego też powodu drzwi wewnętrzne między pokojami mieszkalnymi a resztą domu powinny przede wszystkim zapewniać izolację akustyczną, pozwalającą mieszkańcowi skupić się na pracy lub osobistej rozrywce, bez niebezpieczeństwa rozpraszania uwagi przez zwykłe dźwięki z zewnątrz. Z dbałości o ową intymność wynika też, że drzwi takie nie powinny być raczej zbyt bogato oszklone (jeżeli już, to szkłem lub tworzywem nieprzejrzystym). Podobne funkcje spełniają drzwi łazienkowe, które jednak powinny być wyposażane dodatkowo w mechanizm umożliwiający zamykanie się od środka i – ze względów bezpieczeństwa – w określone normatywnie otwory wentylacyjne. Drzwi do pomieszczeń sanitarnych i tradycyjne drzwi do kuchni powinny przy tym pełnić funkcję zapór chroniących resztę domu przed rozprzestrzenianiem się zbyt intensywnych woni, co zresztą nie do końca możliwe jest w przypadku coraz popularniejszej nowoczesnej aranżacji salonów z otwartymi kuchniami. Wreszcie w niektórych przypadkach drzwi wewnętrzne muszą być także zabezpieczone izolacją cieplną – dzieje się tak, gdy oddzielają one pomieszczenia mieszkalne od gospodarczych nieogrzewanych zimą, np. spiżarki, składziku, dobudowanego garażu itp.

Oprócz powyższych zastosowań utylitarnych drzwi wewnętrzne mają do spełnienia niezwykle ważne funkcje estetyczne. Jako elementy wystroju wnętrz, drzwi muszą być traktowane z co najmniej równą uwagą jak np. barwa i faktura ścian, meble, dywany czy oświetlenie. Warto tu odnotować pewną charakterystyczną zmianę w powszechnych gustach. Wieloletnią, a nawet wielowiekową tradycją było dotąd dążenie do zapewnienia całemu domowi drzwi wewnętrznych o formach i barwach wynikających z jednolitego schematu estetycznego, wzajemnie harmonizujących ze sobą i z wystrojem ogólnym domu, a przynajmniej jego części wspólnej. Tymczasem od kilku lat widoczny jest wyraźny trend do wyposażania poszczególnych pomieszczeń – a zwłaszcza pokoi mieszkalnych – w drzwi dostosowane przede wszystkim do ich specyficznego charakteru, co pozwala na lepsze niż dotychczas wyrażenie swoich indywidualnych preferencji przy ich urządzaniu. Aby pogodzić jeden trend z drugim, niektórzy producenci oferują wykonywanie na indywidualne zamówienie serii drzwi wewnętrznych wykończonych jednolicie od strony wspólnej części domu i według indywidualnych wymagań od strony wnętrz pokojów. Taka perfekcja estetyczna wiąże się jednak ze znacznymi wydatkami, a przy tym i tak nie zawsze jest możliwa do osiągnięcia (np. powierzchnia i rozmieszczenie elementów przeszklenia na wszystkich takich drzwiach powinny być bardzo zbliżone).

Naturalnie może się zdarzyć, że drzwi wewnętrzne będą musiały mieć właściwości utrudniające przekraczanie ich przez niepowołane osoby lub zjawiska. Często wszak bywa, że wydzielone w domach pomieszczenia, z dostępem od wewnątrz, służą np. jako biura rodzinnych firm, pokoje gościnne lub do wynajęcia, miejsca do przechowywania rzeczy szczególnie cennych albo niebezpiecznych itp. W tej sytuacji drzwi, oprócz walorów estetycznych i izolacyjnych, powinny także mieć stosowne zabezpieczenia antywłamaniowe, przeciwpożarowe etc.

Jakie drzwi?

Tradycyjne jednoskrzydłowe drzwi, osadzane na zawiasach w ościeżnicy i otwierane klamką, nadal stanowią ogromną większość asortymentu branżowego. Stopniowo rośnie im jednak coraz większa konkurencja. Przede wszystkim, dzięki wzrastającej średniej powierzchni pomieszczeń w nowym budownictwie, coraz łatwiej jest znaleźć w nich miejsce na drzwi dwuskrzydłowe, ze skrzydłami zachodzącymi na siebie w pozycji zamkniętej – znacznie wygodniejsze od tradycyjnych w przypadku np. przyjmowania gości czy przenoszenia mebli. Na rynku dostępnych jest poza tym cały szereg innych rodzajów drzwi, które można bez problemu dostosowywać do wielkości mieszkania i specyfiki jego aranżacji:

drzwi wahadłowe przypominają tradycyjne rozwieralne, jednak ich skrzydła nie zachodzą na siebie, ale odchylają się w obie strony, po czym wracają do pierwotnej pozycji dzięki osprężynowaniu; z tego powodu stosowane są chętnie do oddzielania pomieszczeń, między którymi zachodzi intensywna komunikacja osób z zajętymi czymś rękami, np. kuchni i jadalni lub salonu etc.

drzwi składane (łamane) również wyglądają nieco podobnie do rozwieranych, jednak ich skrzydła dzielone są na kolejne dwa lub więcej segmentów, przy otwieraniu składających się na siebie; dzięki temu drzwi – choć mniej sztywne – mogą mieć znacznie większą powierzchnię,

drzwi harmonijkowe zbudowane są na podobnej zasadzie, lecz składają się ze znacznie większej liczby segmentów połączonych zawiasami; ułatwia to ich obsługę i zmniejsza ilość miejsca potrzebnego do otwarcia drzwi,

drzwi przesuwne dzielą się na naścienne i chowane w ścianie (w ich przypadku konieczna jest instalacja wewnątrz ściany działowej specjalnej kasety do chowania drzwi); pod warunkiem odpowiedniego zaprojektowania domu mogą być one stosowane do oddzielania od siebie dużych pomieszczeń (np. salonów i jadalni czy dwóch pokojów dziecinnych) oraz łączenia ich w pojedyncze przestrzenie o wyjątkowo dużej powierzchni np. w celu organizacji większych imprez towarzyskich.

Trzeba podkreślić, że każdy z wymienionych powyżej rodzajów drzwi wymaga odpowiedniego dopasowania do wielkości i charakteru pomieszczeń, najlepiej jeszcze na etapie projektowania. Chodzi przede wszystkim o to, że każdy typ drzwi ma swoiste wymagania odnośnie powierzchni potrzebnych do ich otwierania. W przypadku drzwi uchylnych, rozwieralnych i składanych jest to obszar, jaki przy otwieraniu zajmują skrzydła; planując drzwi wahadłowe, trzeba pamiętać o nim w obu rozdzielanych przez nie pomieszczeniach. Drzwi harmonijkowe zabierają mniej miejsca, jednak nawet po całkowitym otwarciu zajmują znaczną część przekroju otworu drzwiowego, dlatego też należy unikać ich stosowania w otworach szczególnie wąskich. Wreszcie drzwi rozsuwane naścienne wymuszają pozostawienie po ich bokach sporej „martwej” powierzchni ścian, zaś instalację wewnątrzściennych należy przewidzieć przed wymurowaniem ściany; są też one dość kłopotliwe w obsłudze w przypadku np. awarii lub uszkodzenia. Trzeba też oczywiście pamiętać o ograniczeniach wynikających z norm budowlanych, określających szerokość i wysokość zarówno otworów drzwiowych, jak i samych drzwi. Z tych i z wielu jeszcze innych względów odpowiedni dobór drzwi wewnętrznych do pomieszczeń nie jest łatwy nawet na papierze, a w przypadku remontu i rearanżacji już istniejącego domu lub mieszkania zastosowanie niektórych typów drzwi może okazać się w ogóle niemożliwe.

Z czego i z czym te drzwi?

Najczęściej stosowanym do wyrobu drzwi wewnętrznych materiałem jest drewno – lite lub klejone. Ten pierwszy rodzaj, najbardziej klasyczny i ceniony, stopniowo ustępuje miejsca drugiemu, którego walory są coraz bardziej zbliżone, a cena wyraźnie niższa. Obecnie większość drzwi wewnętrznych wykonywana jest z różnego rodzaju klejonych płyt drewnopochodnych – wiórowych i pilśniowych, w tym zagęszczonych, o masie i wytrzymałości zbliżonej do litego drewna. Spotyka się także drzwi z tworzyw sztucznych i metalowe – czasem wypełniane wewnątrz warstwą termo- lub dźwiękoizolacyjną – a nawet drzwi całkowicie szklane, co prawda sprawdzające się estetycznie jedynie we wnętrzach o zdecydowanie nowoczesnym charakterze aranżacji. W drzwiach wewnętrznych bardzo często spotyka się przeszklenia, które umożliwiają doświetlenie wewnętrznych korytarzy domu światłem wpadającym przez okna do pokojów, jak też m.in. pozwalają stwierdzić, czy dane pomieszczenie jest zajęte. Przeszklenia te mają bardzo różne rozmiary i kształty, od pojedynczych małych szybek, aż po połacie zajmujące znaczną większość powierzchni drzwi – w zależności od gustu i potrzeby nabywcy. Wobec oczywistej potrzeby ochrony prywatności przeszklenia te bardzo rzadko są transparentne (z wyjątkiem drzwi oddzielających np. dwa pomieszczenia o charakterze ogólnodostępnym) i wykonuje się je z hartowanego szkła albo specjalnego tworzywa sztucznego, matowionego, w gęste wzory lub też w formy barwione o charakterze witrażowym.

Drzwi wykańczane są na ogół okleinami lub laminatami drewnopodobnymi, w szerokim zestawie barw i wzorów (nie dotyczy to oczywiście m.in. drzwi ze szkła hartowanego). Niekiedy, jak np. w przypadku drzwi z litego drewna, pozostawia się widoczną fakturę oryginalnego materiału konstrukcyjnego, pokrywając ją jedynie lakierem. Producenci oferują bardzo szeroki wybór drzwi o najrozmaitszych formach – od historyzujących, poprzez tradycyjne rustykalne czy mieszczańskie, aż po nowoczesne i wykonywane na zamówienia indywidualne. Dzięki temu niemal zawsze można dobrać drzwi o takiej barwie, stylu, fakturze wykończenia, przeszkleniu itp. cechach, by pasowały do stylu danego wnętrza. To samo dotyczy też m.in. klamek, uchwytów, zamków, ościeżnic czy zawiasów, które coraz częściej dostępne są nie tylko w gotowych zestawach razem z drzwiami, ale też w formach dobranych do danego typu drzwi specjalnie na zamówienie każdego nabywcy.

No i za ile…?

Na to pytanie, w polskiej niebogatej rzeczywistości często ostatecznie determinujące kwestię wyboru drzwi wewnętrznych, należy odpowiedzieć: „to zależy”. Nawet pobieżny przegląd ogólnodostępnej oferty rynkowej pozwala stwierdzić, że ceny drzwi wahają się od 199 do nawet kilku tysięcy złotych;  najczęściej są to jednak kwoty rzędu kilkuset złotych za sztukę. Przy tym, zapoznając się z cenami zamieszczonymi w ofertach handlowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, co one obejmują. Często bowiem w podawaną cenę drzwi nie są wkalkulowywane ceny klamek, zawiasów, ościeżnic, a nawet elementów przeszklenia, za które trzeba dopłacić osobno. Tym niemniej jest mało prawdopodobne, by osoby, która jest w stanie ponosić niezbędne wydatki na budowę czy remont domu, nie było zarazem stać na zakup wybranego typu drzwi wewnętrznych; oczywiście jeśli tylko jej potrzeby estetyczne lub funkcjonalne nie są ewidentnie wygórowane.

Warto pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii: w większości przypadków drzwi wewnętrzne nie są narażone na tak silne oddziaływanie czynników mechanicznych, temperaturowych, klimatycznych etc., jak ciężkie drzwi wejściowe. Dzięki temu nawet stosunkowo niedrogie modele drzwi wewnętrznych mogą służyć przez wiele lat, bez poważniejszych uszkodzeń czy objawów zużycia. Poza tym, jeśli planujemy co kilka lub nawet kilkanaście lat przeprowadzanie remontów lub rearanżacji wnętrz, drogie i np. bardzo charakterystyczne pod względem formy drzwi mogą nam zgoła utrudniać to zadanie, gdyż z jednej strony narzucają charakter pomieszczeniu, a z drugiej – szkoda jest się ich pozbywać, skoro tyle kosztowały… Wybierając drzwi wewnętrzne pod kątem ich ceny, dobrze jest zatem pamiętać o tym, że w tym przypadku niekoniecznie „najdroższe” oznaczać musi zarazem „najbardziej pożądane”.

 

Przeczytaj o drzwiach i oknach na http://www.pomyslnadom.pl/okna_i_drzwi

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-

Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się