Montaż fototapety

1084 odwiedzin
23 Sep 2015

A zatem stałeś się szczęśliwym posiadaczem fototapety myloview. Gratulacje! Dołożyliśmy starań, aby produkt, który otrzymałeś, był najwyższej jakości i spełniał wszystkie Twoje oczekiwania. Teraz jeszcze tylko trochę wolnego czasu i odrobina wysiłku dzielą Cię od nowego, pięknego wnętrza. To co, zaczynamy?

Krok I: Przygotuj się

Jeżeli nie jesteś doświadczony w tapetowaniu, zacznij od znalezienia sobie pomocnika – we dwóch/dwoje montaż przebiegnie sprawnie i bezstresowo.

Próbnie rozwiń fototapetę na płaskiej powierzchni. Zrobiliśmy co w naszej mocy, by była bez zarzutu, lecz mimo to zawsze warto sprawdzić, czy nie wkradły się wady fabryczne lub transportowe, takie jak przebarwienia albo zagięcia. Jeśli fototapeta składa się z kilku pasów, sprawdź, czy obraz nie jest nieprawidłowo przesunięty na łączeniach.

Oczywiście przydadzą się odpowiednie narzędzia. Nie różnią się one od tych, które potrzebne są przy każdym innym tapetowaniu.

Przygotuj:

 

  • pędzel,
  • klej do tapet (do tego plastikowe wiadro z wodą i mieszadło do rozrobienia kleju) – polecamy Metylan,
  • grunt,
  • wałek do wygładzania tapety,
  • folię malarską i inne zabezpieczenia mebli, powierzchni i samych tapetujących (taśmę malarską, fartuchy, rękawice itp.),
  • nóż do tapet,
  • drabinę,
  • pion (może być też poziomica, ale jest znacznie trudniejsza w użyciu).

Jeżeli Twoja fototapeta jest samoprzylepna, wystarczą pion, drabina i wałek do wygładzania.

Możesz też pominąć niemal wszystkie czynności, które opisuje krok II, bo samoprzylepne tapety nie wymagają zagruntowanej ściany – zadbaj tylko, by była gładka i oczyszczona.

Krok II: Przygotuj ścianę

Zabezpiecz folią malarską podłogę i meble w bezpośrednim pobliżu tapetowanej powierzchni. Odsuń te z mebli, które mogłyby przeszkadzać w tapetowaniu.

Starannie przygotuj ścianę. Zerwij starą tapetę (jeśli taka była), wyczyść i wygładź powierzchnię, uzupełnij ewentualne ubytki oraz usuń wszystkie wystające elementy zaburzające płaszczyznę: zazwyczaj są to kołki lub gwoździe, listwy przypodłogowe, pokrywy gniazdek elektrycznych i przełączniki (uwaga: zabezpiecz wystające kable, a najlepiej odetnij prąd w pomieszczeniu, w którym pracujesz!).

Po tych zabiegach upewnij się, że ściana jest naprawdę sucha i czysta: ma to duży wpływ na przyczepność tapety i estetykę wykończenia. Im gładsza powierzchnia, tym doskonalszy będzie efekt. Na tym etapie naprawdę dobrze jest się solidnie przyłożyć, żeby potem zamiast naszego pięknego obrazu czy zdjęcia nie widzieć tylko tego jednego nieszczęsnego paprocha, który przeoczyliśmy podczas czyszczenia. Uwierz nam na słowo: przygotowanie ściany to żmudna podstawa, za to późniejsze nakładanie tapety to już czysta przyjemność.

Gotową ścianę możesz zagruntować. Następnie, posługując się pionem i ołówkiem, wyznacz na zagruntowanej ścianie linię pomocniczą – będziesz do niej wyrównywać krawędź boczną fototapety.

Krok III: Czas na klejenie!

Jeśli Twoja fototapeta nie jest samoprzylepna, przygotuj klej zgodnie z umieszczonymi na opakowaniu wskazówkami producenta. W zależności od tego, jakich typów kleju i tapety używasz, nakładaj go albo na odpowiednie bryty, albo na ścianę. W tym pierwszym przypadku warto pokryte klejem pasy fototapety skleić na pół, niezadrukowaną stroną do środka: pozwala to klejowi równomiernie się rozlać.

Naklejaj pasy fototapety po kolei, z góry na dół. Rób to bardzo powoli i metodycznie, cały czas zwracając uwagę, czy kładziesz wzór precyzyjnie wzdłuż wyrysowanej linii pomocniczej lub już naklejonych brytów, i jednocześnie na bieżąco usuwając powstające pęcherzyki powietrza. Po nałożeniu całego pasa mocno dociśnij i wygładź jego powierzchnię wałkiem – dobrze jest to robić "w jodełkę", czyli od środka w dół na skos. Pamiętaj, że część pęcherzyków powietrza zniknie, gdy tapeta wyschnie, więc nie przejmuj się, gdy nie potrafisz pozbyć się wszystkich. Zwróć za to szczególną uwagę na staranne doklejenie krawędzi. W razie potrzeby obetnij nadmiar fototapety przy podłodze nożykiem do tapet – najlepiej dla każdego brytu używać nowego "ułamka" ostrza, żeby uzyskać idealnie czyste cięcie. Klej, który może wypłynąć spomiędzy złączeń, usuń delikatnie wilgotną ściereczką lub gąbką.

Teraz już tylko kilka godzin schnięcia i voil?! Możesz wymienić z pomocnikiem uścisk dłoni i zacząć cieszyć się stylowym, odmienionym wnętrzem.

Więcej na www.myloview.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: 29 Jan 2018
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się