Na co zwracać uwagę przed wykorzystaniem betonu dekoracyjnego we wnętrzu domu lub mieszkania

1001 odwiedzin
24 Sep 2015

Beton dekoracyjny coraz częściej wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Na rynku wyspecjalizowały się firmy zajmujące się jego wykonywaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się na beton u siebie. 

Duża popularność betonu architektonicznego sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy nie mógłby się on pojawić również w naszym salonie. Osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem wnętrz przekonują przecież, że już dawno nie jest on wykorzystywany wyłącznie w pomieszczeniach przemysłowych, a i analiza zdjęć wnętrz, w których został on zastosowany, utwierdza nas w przekonaniu, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które nas usatysfakcjonuje.

Zanim jednak przystąpimy do prac związanych z dostosowywaniem wnętrza do naszych potrzeb, zastanówmy się nad tym, jak się do nich przygotować.

W pierwszej kolejności powinniśmy uświadomić sobie, że beton architektoniczny nie może pochodzić z niepewnego źródła. Wejście w jego posiadanie jest znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem, musimy jednak liczyć się z tym, że nie wszyscy producenci zasługują na to, aby zainteresować się przygotowaną przez nich ofertą. Wielu z nich nie jest w stanie zaproponować rozwiązań wysokiej jakości, przed zakupem betonu dekoracyjnego zastanówmy się więc nad tym, czy jedynym argumentem przemawiającym za takim krokiem nie jest jego niewygórowana cena. Owszem, trudno nie zgodzić się z tym, że znaczenia argumentu cenowego nie powinno się lekceważyć, warto mieć jednak na uwadze to, że tylko najlepsze produkty są w stanie zagwarantować nam, że będziemy mogli cieszyć się wszystkimi walorami betonu architektonicznemu.

betondekoracyjnyy3_500x333

Gdy już dokonaliśmy zakupu musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego spodziewamy się po betonie dekoracyjnym. W zależności od tego, jakie decyzje podejmiemy w czasie jego układania, możemy uzyskać zarówno gładką powierzchnię, jak i efekt naturalny, z widocznymi wgnieceniami i matową powierzchnią. Tak jedna, jak i druga możliwość jest wysoko ceniona ze względu na swoje walory wizualne, każda jednak pasuje do określonego typu pomieszczeń. W zależności od tego, na jaką się zdecydujemy, będziemy musieli inaczej podchodzić do samego procesu nakładania betonu architektonicznego. Owszem, ewentualne błędy zawsze można poprawić, zdecydowanie bardziej opłacalne jest jednak staranne przygotowanie, które uniemożliwia ich popełnienie.

Jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie betonu architektonicznego, wskazane jest nałożenie tylko jednej jego warstwy. Nie będzie wówczas szans na uzyskanie gładkiej powierzchni, widoczne ubytki dodadzą jednak uroku wnętrzu utrzymanemu w stylu industrialnym. Gdy jednak obawiamy się, że zbyt surowy wygląd betonu wpłynie negatywnie na wygląd naszego salonu, wcale nie oznacza to, że musimy rezygnować z tego elementu dekoracyjnego. Uzyskanie efektu gładkiej powierzchni nie jest wcale trudne, wystarczy bowiem nałożyć nie jedną, a dwie warstwy betonu dekoracyjnego, a ubytki przestaną być widoczne. 

Osoby stosujące beton architektoniczny we wnętrzach nie stronią również od stosowania specjalnego lakieru do betonu. Lakier ten można najczęściej zakupić w tym samym miejscu, w którym zaopatrywaliśmy się w sam beton, jego znakiem rozpoznawczym jest zaś nie tylko poprawa wyglądu naszego wnętrza, ale również i to, że beton zyskuje jeszcze lepsze właściwości. Kolejny problem, z którym musimy się liczyć związany jest z aplikacją betonu dekoracyjnego. Producenci rozwiązań tego typu zapewniają, że nie należy ona do zadań trudnych, nie każdy jednak może pochwalić się odpowiednim doświadczeniem.

Zarówno na stronach internetowych producentów i dystrybutorów, jak i na portalach o tematyce wnętrzarskiej, można zapoznać się z poradami ułatwiającymi praktyczne wykorzystanie tego rozwiązania, coraz popularniejsze stają się przy tym filmy, dzięki którym jeszcze łatwiej jest nam zdobyć niezbędne w tym zakresie umiejętności. Jeśli jednak, mimo wszystko, nie czujemy się na siłach, aby prace związane z aplikowaniem betonu architektonicznego wykonywać samodzielnie, nie wahajmy się przed skorzystaniem ze wsparcia udzielanego przez profesjonalistów.

Autor: Grzegorz.Ka

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się