Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin doniczkowych?

1218 odwiedzin
11 Oct 2017

Posiadanie ogrodu to nie wątpliwie duży plus dla każdego człowieka. Jednak nie każdego los obdarza tą możliwością. Wielu z Was aby jakoś wyplenić sobie pustkę wynikającą z braku ogrodu, postanawia założyć swój własny 'dziki gaj' na balkonie a niektórzy nawet w pokojach. Aby wszystkie zakupy roślin do naszego otoczenia były trafne, zapraszam na kilka porad o tym jak wybrać zdrową i piękną roślinę doniczkową do naszego domu.


1. Miejsce zakupu

Przede wszystkim warto kupować rośliny w miejscach sprawdzonych. Polecanych przez znajomych czy też polecanych w Internecie. W dobie nowych mediów, dobre rozeznanie to podstawa. Nie ilość roślin w danym miejscu a ich jakość decyduje o tym, czy warto je zakupić. Sprzedawcy są różni, osoby będące w handlu wiele lat pewnie z łatwością są w stanie wcisnąć nam nie jeden bubel. Dlatego dobrze wiedzieć co chcemy zakupić jak mniej więcej powinna wyglądać uprawa i wtedy dopiero sprawdzać sprzedawce czy rzeczywiście jest kompetentny czy zwyczajnie chce pozbyć się towaru.2. Oglądaj roślinę 

W momencie gdy już wiemy co chcemy zakupić, okaz należy dokładnie obejrzeć, z każdej strony. Czy liście prawidłowo się rozwijają, czy nie ma na nich jaj szkodników, nekrozowych plam. Wszelkie uszkodzenia liści, kwiatów czy łodygi mogą być przyczyną wielu chorób, a to nie wpływa korzystnie na upraw rośliny w naszym domu. 

https://pixabay.com/pl/ro%C5%9Bliny-doniczkowe-ro%C5%9Blin-zielony-791120/


3. Wąchaj ziemie

 Wydaje się to absurdalne? Może, jednak kiedy kupujemy rośliny doniczkowe, niestety nie uda nam się zajrzeć do korzeni. Wiele chorób zaczyna się właśnie tam. Nieprzyjemny zapach, zgnilizny, pleśni czy dziwny nalot na podłożu w doniczce zakupowanej rośliny jest sygnałem ostrzegawczym dla nas. 

https://pixabay.com/pl/doniczka-silnik-serce-ziemia-2756428/


4. Odpowiedni transport

 Mimo tego, ze wybierzemy zdrową roślinę to nieodpowiedni transport może spowodować, że bardzo szybko będziemy musieli się z nią pożegnać. Rośliny doniczkowe to w większość okazy pokojowe. Nie tolerują niskich jak i bardzo wysokich temperatur. Postarajmy się o to aby kupując fikusa nie przewozić go 40 min w zimnym pociągu czy autobusie. Tym bardziej nie fundujmy mu wycieczki pieszej. Jeśli spotyka nas odwrotna sytuacja czyli upalnym latem decydujemy się na zakup. Postarajmy się o to aby nasza roślina podczas transportu znajdowała się w cieniu z dostępem do wody. Duże rośliny podczas długiego transportu wymagają zraszania. 

https://pixabay.com/pl/rower-koszyk-ro%C5%9Blin-vintage-1149190/


Mam nadzieję, że tych kilka krótkich rad pomoże Wam lepiej i szybciej wybrać odpowiednie i zdrowe rośliny do waszych domów. Jeżeli Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby koniecznie napiszcie w komentarzach.

Zdjęcia pochodzą z banku zdjęć: pixabay.com

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu: 
wpuszczonawmaliny.blogspot.com


Ostatnia modyfikacja: 11 Oct 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się