Nie tylko kąpiel

951 odwiedzin
23 Sep 2015

Kiedy w 1956 roku pewna rodzinna firma kalifornijskich wynalazców pochodzenia włoskiego wprowadziła na rynek pierwszą przenośną pompę do hydromasażu, jej twórcy zapewne nie przypuszczali, że ich nazwisko stanie się w niedługim czasie nie tylko znaną marką, ale i wręcz nazwą własną jednego z najbardziej popularnych systemów wyposażenia łazienek.

Początkowo ich wynalazek przeznaczony był przede wszystkim dla szpitali i ośrodków rehabilitacyjnych. Jednak już w 1968 roku jeden z braci, Roy Jacuzzi, opatentował pierwszą komercyjną wannę z hydromasażem, co stało się początkiem jednego z najbardziej spektakularnych sukcesów rynkowych w historii branży sanitarno-budowlanej. Obecnie na całym świecie działają setki mniejszych i większych producentów oraz dystrybutorów oferujących rozmaitego rodzaju domowe systemy hydromasażu. Nie inaczej jest od kilkunastu już lat na rynku polskim. Na popularyzację hydromasażu wpływa z pewnością duży komfort tego rozwiązania przy systematycznie obniżającej się cenie urządzeń i instalacji.

Hydromasaż, zwany także po prostu kuracją wodną, jest naturalną metodą relaksacyjno-leczniczą, w pierwotnych formach stosowaną od bardzo dawna. Codzienny, choćby tylko kilkuminutowy masaż wodny działa odprężająco i profilaktycznie na cały organizm. Zdaniem specjalistów wpływa on też na zmniejszenie skutków przewlekłych schorzeń kręgosłupa i stawów, leczy bóle głowy i mięśni, jak również znakomicie poprawia nastrój, zwalczając bezsenność, czy niektóre objawy depresji. Dzięki nawilżaniu skóry, hydroterapia ma także korzystne działanie kosmetyczne.


Wanny z hydromasażem

Najbardziej znanymi i najczęściej spotykanymi w mieszkaniach urządzeniami z tej branży są z pewnością wanny wyposażone w systemy hydromasażu. Najprostsze wanny tego rodzaju wykorzystują do masowania jedynie strumienie wody, wypływające przez dysze umieszczone na powierzchni wanny. Liczba dysz, zwanych z angielska „jets”, waha się od minimum czterech (służących masażowi karku, pleców, nóg i stóp) do nawet ponad trzydziestu; dysze te są z reguły wyposażone w regulacje natężenia i kąta strumienia wody. Czasem stosuje się także dysze wirujące (tzw. rolliety) do głębokiego masowania ciała strumieniem śrubowym. Jeszcze większy komfort oraz zdrowotne natlenianie skóry zapewnia dodatkowy masaż perełkowy za pomocą powietrza. Wtłaczane jest ono przez specjalny kompresor do wanny, za pośrednictwem systemu rurek i minidysz lub szeregu małych otworów w dnie. Nowością, rzadko jeszcze spotykaną na rynku, jest masaż ultradźwiękowy wykonywany przez specjalne emitery, który oddziałuje zdrowotnie nie tylko na skórę, ale również na wnętrze ciała. Sterowanie funkcjami wanny odbywa się pneumatycznie lub elektronicznie, za pomocą przycisków umieszczonych w panelu na brzegu wanny – możliwe jest ustawianie czasu, rodzaju i natężenia masażu w indywidualnych sekwencjach oraz sterowanie dodatkowymi czynnościami dostępnymi w droższych modelach wanien, np. lampami do światłoterapii.

Wanny wykonywane są najczęściej z akrylu, w różnych wymiarach i kształtach umożliwiających zabudowywanie ich w dowolnych miejscach, nawet w małych łazienkach (minimalnie potrzeba jednak 5m2 powierzchni, ze względu na konieczność zapewnienia skutecznej wentylacji). Montuje się je na stelażach, tak by umożliwić łatwy dostęp do części mechanicznej, zasłoniętej zwykle specjalnym panelem mocowanym na zatrzaskach lub magnesach. Z uwagi na połączenie instalacji wodnej z elektryczną, montaż wanny powinna przeprowadzać sprawdzona, specjalistyczna firma, co pozwala nie tylko – jak dziś wiemy – uniknąć problemów politycznych, ale i zapewnić użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Wbudowane zabezpieczenia obejmują często automatyczny wyłącznik różnicowo-prądowy, chroniący przed porażeniem na wypadek zwarcia.

Przyzwoitej jakości wannę można obecnie nabyć już za ok. 3 tys. zł. Eksploatując ją należy pamiętać, że hydromasaż, jakkolwiek niewątpliwie przyjemny i relaksujący, nie jest wskazany przy niektórych schorzeniach, jak np. cukrzyca czy nadciśnienie – w tych przypadkach warto skonsultować się uprzednio z lekarzem. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15÷25 minut; tym krócej, im wyższa jest temperatura wody. Dodatkowym wymogiem jest okresowa (co 2÷3 tygodnie) dezynfekcja instalacji, za pomocą specjalnych tabletek lub płynów. W droższych modelach służy do tego specjalny system, który zazwyczaj wykorzystywać można także do kąpieli z dodatkiem aromatycznych olejków lub soli. W niektórych modelach wanien dezynfekcja odbywać się może za pomocą urządzeń ozonujących wodą lub prześwietlających ją promieniami ultrafioletowymi. Zabezpiecza to dostatecznie przed rozwijaniem się mikroorganizmów w dyszach, przewodach doprowadzających i odprowadzających wodę czy w podwójnym dnie wanien z masażem perełkowym. Nowością na rynku są obecnie specjalne tworzywa antybakteryjne, z których wykonuje się elementy instalacji szczególnie podatne na rozwijanie się drobnoustrojów.

Panele masujące

Kabiny prysznicowe z panelem masującym zajmują jeszcze mniej miejsca niż wanny i są od nich oszczędniejsze pod względem zużycia wody. Panele prysznicowe do instalacji w kabinach są budowane najczęściej ze szkła, tworzyw sztucznych lub aluminium, w wersjach dostosowanych do instalacji na ścianie lub w rogu pomieszczenia. Ze względów bezpieczeństwa mają one najczęściej obłe kształty. Na panelu zamontowane są dysze, bateria, słuchawka prysznicowa (jedna lub dwie, przy czym górną umieszcza się na elastycznym przegubie) i inne elementy, takie jak np. siedzisko, lustro, wylewka bidetowa czy półeczki na mydło i kosmetyki. Baterie w panelach prysznicowych zazwyczaj ukryte są pod obudową, a na zewnątrz wyprowadzone są jedynie pokrętła lub uchwyty sterujące. Najważniejsze są oczywiście dysze – chromowane lub wykonane z tworzywa sztucznego –  umieszczone zazwyczaj pionowo w dwóch rzędach, w liczbie od trzech do ośmiu (spotykane są kabiny nawet z kilkunastoma dyszami, co jednak jest mało praktyczne ze względu na ograniczone ciśnienie wody w sieci). Podobnie jak w przypadku wanien, sterowanie pracą hydromasażu odbywa się manualnie lub elektronicznie – opcjonalnie możliwe jest regulowanie natężenia strumienia, programowanie sekwencyjnej pracy dysz i temperatury wody. W droższych modelach paneli spotykane są dodatkowe ulepszenia, jak np. możliwość stosowania biczów wodnych (naprzemiennego masażu strumieniami ciepłymi i zimnymi), nakładki zabezpieczające słuchawki prysznicowe przed kamieniem, baterie termostatyczne z czujnikiem temperatury czy wewnętrzne oświetlenie.

Jakkolwiek niektóre modele kabin panelowych z hydromasażem osiągają ceny nawet do 12 tys. zł, to jednak zupełnie dobrej klasy panele można kupić obecnie już za cenę blisko dziesięciokrotnie niższą. Hydromasaż w pozycji pionowej nie jest wprawdzie zalecany np. przy niektórych schorzeniach kręgosłupa, większości użytkowników jest jednak oczywiście w stanie zapewnić wystarczająco dużą wygodę. Przed podjęciem decyzji o zakupie i instalacji należy najpierw zapoznać się z ograniczeniami eksploatacyjnymi. Najważniejszym z nich jest konieczność zapewnienia ciśnienia wody o wartości co najmniej 0,3 MPa (przy wydajności przepływu 20 l/min.), gdyż przy mniejszym ciśnieniu strumienie wody będą zbyt słabe do skutecznego masażu. Przy zasilaniu instalacji z własnej studni konieczne może być zatem zastosowanie odpowiednio silnego hydroforu. Warunek utrzymania temperatury wody powyżej 40°C implikuje zarazem konieczność zastosowania wydajnego podgrzewacza, najlepiej objętościowego o pojemności ok. 100 litrów, gdyż podgrzewacz przepływowy może nie zapewnić odpowiedniej temperatury poniżej 48 kW mocy. Pamiętać też należy o zabezpieczeniu przed wilgocią ścian łazienki w miejscach instalacji paneli.

Kabiny masażowo-parowe

Droższą, ale też zapewniającą znacznie wyższy standard opcją jest zastosowanie domowego centrum wellness w postaci kabiny masażowo-parowej. Jest to właściwie odmiana kabiny prysznicowej z hydromasażem, z tym, że zapewniająca nieporównanie wyższy standard zarówno masażu, jak i wszelakich „usług towarzyszących”. Posiadacz takiej kabiny korzystać może m.in. z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, sauny i wielu rodzajów masażu wodnego. Kąpieli towarzyszyć też może muzyka, czy światłoterapia.

Podobnie jak w przypadku zwykłych paneli prysznicowych, regulowanych i wirujących dysz (wodnych oraz parowych)  może być od kilku do kilkunastu. Typowym wyposażeniem są m.in. generator pary o mocy kilku kilowatów, prysznic ręczny z kilkoma rodzajami strumienia, bateria termostatyczna i wielofunkcyjna słuchawka prysznicowa. Obszerniejsze od zwykłych kabiny wyposażane są często w jedno lub nawet dwa siedzenia, składane z oparciem lub ukształtowane z akrylu stanowiącego całość ze ścianką kabiny. W kabinie zainstalowane są półki lub koszyczki na wszelkiego rodzaju łazienkowe utensylia – czasem w postaci wnęk zamykanych dla ochrony przed wodą –  a niekiedy również lustra. W suficie mogą być zainstalowane lampy halogenowe, przeznaczone nie tylko do oświetlenia (niejednokrotnie bardzo wyrafinowanego, np. imitującego gwiaździste niebo), ale także do korzystania ze światłoterapii w kolorach niebieskim, zielonym, czerwonym oraz żółtym. Tak jak w droższych modelach wanien z hydromasażem, istnieje możliwość korzystania z aromaterapii, czyli dodawania do kąpieli zapachowych olejków. Standardem wyposażenia większości kabin są też radio stereo i odtwarzacz CD. Sterowanie wszystkimi funkcjami odbywa się elektronicznie – ręcznie lub za pomocą pilota. Znacznie wyższy niż w zwykłych panelach prysznicowych jest standard wykonania kabin, do wykończenia których używa się szlachetniejszych materiałów, jak drewno, sztuczny kamień czy kolorowe metale, co daje nie tylko pożądane efekty estetyczne, ale też i pozytywnie wpływa na trwałość oraz niezawodność.

Jak widać, kabiny masażowo-parowe zapewniają komfort niewątpliwie najwyższy spośród dostępnych na rynku urządzeń do hydromasażu. Ich jedyną chyba wadą jest cena, która może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a więc przekraczać koszt niezłej klasy samochodu... Jeżeli jednak ktoś mimo to zdecyduje się na taką inwestycję, z pewnością ani przez chwilę nie będzie żałował swojego wyboru.

O kąpielach wszelakich poczytasz także na www.pomyslnadom.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się