Odkurzacze samojezdne - czy warto

1053 odwiedzin
23 Sep 2015

Sprzątają gdzie i kiedy chcemy, są inteligentne i ciche – odkurzacze samojezdne robią nie tylko u nas w kraju coraz większą karierę. Co warto wiedzieć o samojezdnych odkurzaczach?


Czym jest?

Odkurzacze-roboty są przejawem tak bardzo popularnej obecnie w dziedzinie sprzętów AGD idei inteligentnego domu, domu, który sam sobą się zajmuje. Głównym zadaniem tego typu rozwiązań jest większy komfort domowników wynikający z „bezobsługowości” sprzętów. Odkurzacz samojezdny jest doskonałym przykładem takiej strategii. Wystarczy go włączyć i usunąć się mu z drogi, odkurzanie dokona się samo. Takie roboty posiadają nie tylko system czujników pozwalający na omijanie przeszkód, czy choćby schodów, ale również inteligentny system sterowania ruchem, dbający o to, by odkurzacz dotarł w każdy zakamarek mieszkania. Niemal wszystkie co najmniej średniej klasy roboty odkurzające gwarantują efektywność sprzątania powyżej 95% sprzątanej powierzchni.

Jeśli chodzi zaś o jakość sprzątania tutaj spotkamy się z różnymi technologiami. Odkurzacze tego łapią nie tylko zanieczyszczenia stałe przy pomocy obracających się szczotek, ale również kurz i inne drobne zabrudzenia poprzez specjalne ssawki. Ciekawym komponentem w niektórych odkurzaczach jest specjalny czujnik, który potrafi zlokalizować zanieczyszczenia.

O czym należy pamiętać?

Powyżej przedstawione zostały główne właściwości-zalety odkurzaczy samojezdnych, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że taki sprzęt  wciąż ma wiele ograniczeń. Przede wszystkim odkurzacz-robot potrafi czyścić jedynie płaskie powierzchnie, nie pokona on schodów ani innych poważnych utrudnień. Dodatkowo odkurzacz-robot słabo poradzi sobie z dłuższymi dywanami czy z nierówną podłogą – zbudowaną choćby z desek. Podobnie sprawa się ma z meblami o niskiej zabudowie czy ogólnie mieszkaniem z dużą ilością zakamarków i wąskich przesmyków. Mimo, że niektóre odkurzacze posiadają filtr HEPA – niekoniecznie oznacza to, że ich działanie nie będzie niekorzystnie wpływało na alergików.

Czy warto?

Jeśli jednak przytoczone ograniczenia odkurzaczy samojezdnych, nie wydają nam się dyskwalifikujące, warto pomyśleć o kupnie takowego do swojego mieszkania. W końcu nie każdy kocha odkurzać, a jeśli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem, warto sobie ułatwić życie i mieć wiecznie czyste mieszkanie.

Na koniec warto jeszcze przestrzec przed kupnem najtańszych modeli na rynku. Niestety, ich wydajność i moc czyszcząca, jak pokazują testy, pozostawia wiele do życzenia. Jeśli więc pragniemy takiego nowoczesnego rozwiązania w naszym domu, postawmy na sprawdzone produkty sprawdzonych producentów. Często brzmi to jak truizm, ale w tym wypadku warto o tym pamiętać, bo można się poważnie rozczarować zakupem.

Różne modele odkurzaczy przejrzymy tutaj

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-

Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się