Osobisty masażysta

852 odwiedzin
23 Sep 2015

Urządzenia do hydromasażu, jeszcze kilka lat temu uchodzące w Polsce za symbol snobistycznego luksusu, dziś coraz częściej instalowane są w zwykłych domach jednorodzinnych.

Coraz większa ich popularność wynika przede wszystkim z docenienia tej formy połączenia zabiegów higienicznych z relaksacyjnymi, barierą przestaje też już być cena niezbędnych urządzeń i instalacji – obecnie koszt panelu czy nawet wanny z hydromasażem pozostaje w zasięgu niemalże każdego z nas. Także lekarze – i to nie tylko ci współpracujący z producentami – chętnie przyznają, że codzienny, choćby tylko kilkuminutowy masaż wodny działa odprężająco i profilaktycznie na cały organizm, wpływając m.in. na zmniejszenie skutków przewlekłych schorzeń kręgosłupa i stawów, bólów głowy i mięśni, jak również po prostu zapewniając użytkownikowi dobre samopoczucie po męczącym dniu. Jeśli zatem nie zdecydowaliśmy się jeszcze dotąd na wzbogacenie wyposażenia domu o urządzenia hydromasujące, z pewnością warto się nad tym poważnie zastanowić, uprzednio oczywiście dobrze rozważywszy wybór.

Panele – najtaniej

Kabiny prysznicowe z hydromasażem zajmują bardzo mało miejsca i są od wszelkich innych instalacji tego rodzaju dużo oszczędniejsze pod względem zużycia wody. W wielu przypadkach, panele hydromasujące można po prostu zainstalować w już posiadanych kabinach prysznicowych, oczywiście pod warunkiem, że pozwalają na to warunki techniczne, a sama kabina jest dobrze uszczelniona. Panele takie są budowane najczęściej ze szkła, tworzyw sztucznych lub aluminium, w wersjach dostosowanych do instalacji na ścianie lub w rogu pomieszczenia prysznicowego. Mają one najczęściej obłe kształty, zabezpieczające użytkownika przed urazami czy zranieniami. Z tych samych względów, baterie zazwyczaj ukryte są pod obudową, a na zewnątrz wyprowadza się jedynie pokrętła lub uchwyty sterujące. Oprócz baterii, na panelu zamontowane są dysze do hydromasażu i jedna lub dwie słuchawki prysznicowe, niekiedy na elastycznym przegubie. Większe – a raczej dłuższe – panele mogą być wyposażane w dodatkowe elementy, takie jak np. siedzisko, lustro, regulowane oświetlenie czy dodatkowe półeczki na przybory toaletowe. Najważniejsze są oczywiście dysze, umieszczone w liczbie od kilku do kilkunastu, zazwyczaj w dwóch pionowych rzędach. Dysze najczęściej są chromowane lub wykonane z tworzywa sztucznego, zaś sterowanie ich pracą odbywa się ręcznie lub elektronicznie – opcjonalnie możliwe jest dowolne zamykanie i otwieranie poszczególnych dysz, kierunkowanie strumieni, regulowanie ich natężenia, a w wielu modelach także programowanie sekwencyjnej pracy dysz i temperatury wody. Dzięki temu, nawet tak stosunkowo niedroga instalacja pozwala na korzystanie ze szczególnie dobrze relaksujących i odświeżających biczów wodnych, czyli naprzemiennego masażu strumieniami ciepłymi i zimnymi.

Kabiny – najczęściej

Większe i kompleksowo wykonane kabiny do hydromasażu stanowią w praktyce po prostu wygodniejszą odmianę kabin prysznicowych. Zapewniają one jednak posiadaczowi o wiele wyższy komfort użytkowania. Właściciel kabiny masażowo-parowej, będącej w istocie zminiaturyzowaną wersją domowego centrum wellness, korzystać może m.in. z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku wodą specjalnie minaralizowaną, sauny czy wielu rodzajów masażu wodnego, jednocześnie rozluźniając się dzięki muzyce i kolorowemu oświetleniu. Podobnie jak w przypadku zwykłych paneli prysznicowych, w kabinach do hydromasażu może być zainstalowanych od kilku do kilkunastu regulowanych dysz, w większej jednak liczbie możliwych odmian – zwykłych wodnych, wirujących, parowych itp. Niektóre obszerniejsze modele kabin są zaopatrzone w podwójne siedziska, ukształtowane z akrylu stanowiącego konstrukcję kabiny lub – co jest dużo wygodniejsze – składane i z oparciami. W kabinach zainstalowane są zazwyczaj lustra oraz liczne półki, wnęki i zamykane szafki na kosmetyki czy przybory kąpielowe. Podstawowym wyposażeniem technicznym jest regulowany prysznic ręczny, bateria termostatyczna z wielofunkcyjną słuchawką prysznicową, instalacja do aplikowania olejków zapachowych oraz generator pary. Diodowe lub halogenowe oświetlenie kabiny może być regulowane i barwione, w zależności od nastroju i gustu. Coraz częściej standardowym wyposażeniem kabin jest sprzęt do odtwarzania muzyki, a niekiedy nawet specjalnie zabezpieczone ekrany telewizyjne. Sterowanie wszystkimi funkcjami, urządzeniami zasadniczymi i dodatkowymi odbywa się elektronicznie – za pomocą paneli dotykowych lub pilota. Kabiny oferowane są w różnych standardach, od stosunkowo prostych i typowych, po wykańczane szlachetnymi materiałami (drewno, kamień, mosiądz itp.), w zależności od gustu i możliwości finansowych użytkownika. I to właśnie możliwości finansowe są główną barierą ograniczającą popularność bogato wyposażonych kabin z hydromasażem. Poza tym, w ich przypadku można mówić głównie o zaletach, a przede wszystkim o oszczędności miejsca charakterystycznej dla kabin natryskowych połączonej z wygodą porównywalną z wannami oraz wieloma dodatkowymi funkcjami i możliwościami nie oferowanymi przez żadne inne urządzenia do hydromasażu. Sprawia to, że w wielu bogatszych od Polski krajach, kabiny do kąpieli wodno-parowych są najchętniej nabywanymi urządzeniami do hydromasażu; można się też spodziewać, że w podobnym kierunku zmieniać się będą w przyszłości preferencje rynkowe również i w naszym kraju.

Wanny – najwygodniej

Najczęściej na razie spotykanymi w polskich domach i mieszkaniach urządzeniami do hydromasażu są z pewnością wanny wyposażone w odpowiednie systemy wodno-powietrzne. Najprostsze konstrukcje tego rodzaju wykorzystują do masowania same tylko strumienie wody, emitowane przez dysze umieszczone na powierzchni wanny, w liczbie od co najmniej czterech do  nawet kilkudziesięciu. Dysze umieszczane są w taki sposób, by strumienie wody masowały najbardziej newralgiczne partie ciała, przy czym dla większej wygody i lepszego efektu terapeutycznego, strumienie te można na ogół kierunkować i regulować ich intensywność. Nabywcy wanien z hydromasażem chętnie decydują się na urządzenia z dyszami o bardziej złożonej konstrukcji, np. wirującymi lub dodatkowo masującymi perełkowo, tj. strumieniami bąbelków powietrza (dostarczanego do dysz przez specjalny kompresor elektryczny), co zapewnia jeszcze lepszy efekt relaksacyjny, a przy tym dodatkowo natlenia skórę. Coraz częściej spotyka się też wanny z wbudowanymi specjalnymi emiterami do masażu ultradźwiękowego, oddziaływującego zdrowotnie nie tylko na skórę, ale również na wnętrze ciała. Sterowanie funkcjami wanny odbywa się pneumatycznie lub elektronicznie, za pomocą przycisków umieszczonych panelowo na brzegu wanny. W większości modeli oferowanych w handlu, przy użyciu paneli możliwe jest ustawianie czasu, rodzaju i natężenia masażu w indywidualnych sekwencjach oraz sterowanie dodatkowymi czynnościami dostępnymi w droższych modelach wanien, np. dozowaniem olejków eterycznych do wody czy pracą lamp do światłoterapii. Wanny wykonywane są najczęściej z akrylu, w różnych wymiarach i kształtach, w zależności od potrzeb nabywcy oraz kształtu i wielkości docelowego pomieszczenia łazienkowego. Akryl jest zwykle barwiony w masie, co sprawia, że ewentualne zarysowania czy inne uszkodzenia powierzchni wanny są stosunkowo mało widoczne. Producenci oferują także droższe modele wanien  wykonanych z kompozytów i dzięki temu trwalszych. Są one jednak dużo cięższe od akrylowych, w związku z czym można je instalować tylko w pomieszczeniach o odpowiedniej wytrzymałości płyty podłogowej. Także jednak i wanny akrylowe montuje się na ogół na specjalnych stelażach, tak by umożliwić łatwy dostęp do części mechanicznej, zasłoniętej zwykle gotowym, sprzedawanym wraz z wanną panelem, mocowanym na zatrzaskach lub magnesach.

Nowością na polskim rynku są przenośne wanny spa, w których można zażywać kąpieli w dowolnym pomieszczeniu domu, a w ciepłe dni nawet w ogrodzie. Są one zasilane z elastycznego przewodu (może nim być np. ogrodowy wąż), zaś zminiaturyzowane urządzenia do hydromasażu i inne niezbędne instalacje – w tym przede wszystkim podgrzewacz wody – są zainstalowane w podstawie lub ściankach wanny. Urządzenie takie sprawdza się jednak przede wszystkim w ciepłym klimacie i w domach otoczonych ogrodami wystarczająco rozległymi i zadrzewionymi, by zapewnić użytkownikowi pełna intymność; dlatego też wanny spa stanowią w naszym kraju na razie tylko rzadko  (i drogo) nabywaną ciekawostkę.

Instalacja – jak najbardziej starannie

Użytkowanie urządzeń do hydromasażu, jakkolwiek dające wiele przyjemności i wymiernych efektów terapeutycznych, musi wiązać się ze ścisłym przestrzeganiem pewnych istotnych zasad. W pierwszym rzędzie dotyczą one instalacji wanien, paneli czy kabin. Jest oczywiste, że tam gdzie urządzenia elektryczne zasilane z sieci pracować muszą w wilgotnym i ciepłym środowisku, tam występuje teoretycznie wyższe prawdopodobieństwo przebić, zwarć i związanych z tym nieszczęśliwych wypadków. Urządzenia z hydromasażem są co prawda starannie zabezpieczone pod tym kątem i posiadać muszą odpowiednie atesty, zaś w przypadku wielu z nich w ogóle nie dopuszcza się do bezpośredniego kontaktu z podłączeniem do sieci (bezpośrednio doprowadzany jest jedynie „bezpieczny” prąd o napięciu 24V z przetworników). Tym niemniej, zarówno producenci, jak i specjaliści generalnie zalecają, by instalacji wanien czy innych urządzeń z hydromasażem dokonywali profesjonalni montażyści lub ekipy fabryczne. Pozwala to nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa domowników, ale też i na objęcie samego urządzenia pełnoterminową gwarancją. Nowoczesne urządzenia do hydromasażu zaopatrzone są też w szereg automatycznych zabezpieczeń, uniemożliwiających np. pracę „ na sucho” generatorów ultradźwięków czy pomp, co mogłoby się skończyć ich uszkodzeniem lub zniszczeniem. Najważniejszym z nich jest automatyczny wyłącznik różnicowo-prądowy, chroniący przed porażeniem w przypadku przebicia prądu.

Zakup urządzeń do hydromasaży bezwzględnie powinien być również poprzedzony dokładnym ustaleniem możliwości ich zastosowania w wybranej lokalizacji domu. Najważniejszym ograniczeniem eksploatacyjnym jest konieczność zapewnienia ciśnienia wody o wartości co najmniej 0,3 MPa (przy wydajności przepływu 20 l/min.), gdyż przy mniejszym ciśnieniu strumienie wody będą zbyt słabe do skutecznego masażu, zwłaszcza przy większej ilości dysz lub używaniu na raz kilku punktów odbioru wody. Konieczność utrzymania odpowiedniej temperatury wymaga z kolei zastosowania odpowiednio wydajnego podgrzewacza, najlepiej objętościowego o pojemności ca 100 l, gdyż podgrzewacz przepływowy może nie zapewnić odpowiedniej temperatury poniżej poboru 48 kW mocy. Pamiętać też należy o zabezpieczeniu przed wilgocią ścian łazienki w miejscach instalacji paneli. Jeśli decydujemy się na kabinę z możliwością kąpieli parowych, przy obliczaniu zapotrzebowania na prąd i możliwości instalacji należy koniecznie uwzględnić generator pary o mocy kilku kilowatów. Z kolei wanna, ze względu na konieczność zapewnienia skutecznej wentylacji, wymaga pomieszczenia o powierzchni co najmniej 5 m2 (zalecane jest 7÷8 m2), a z powodu możliwości wpadania w mikrowibracje podczas pracy urządzeń elektrycznych, wymaga osadzenia na specjalnych elastycznych izolatorach zapobiegających przenoszeniu się drgań na konstrukcję pomieszczenia. Z wannami do hydromasażu wiąże się ponadto konieczność okresowego (co 2÷3 tygodnie) dezynfekowania dysz i innych urządzeń przepływowych, w których chętnie rozwijają się kolonie bakterii czy glonów. Dezynfekcji dokonuje samodzielnie właściciel, za pomocą specjalnych tabletek lub płynów; w droższych modelach służy do tego specjalny system automatycznego dozowania, który zazwyczaj wykorzystywać można także do kąpieli z dodatkiem aromatycznych olejków czy soli. W niektórych modelach wanien dezynfekcja odbywać się może również przez cały czas zwykłej eksploatacji, dzięki zastosowaniu specjalnych antybakteryjnych tworzyw sztucznych w konstrukcji rur przepływowych oraz za pomocą urządzeń ozonujących wodę lub prześwietlających ją promieniami ultrafioletowymi.

Pamiętać wreszcie należy, że hydromasaż, jakkolwiek przyjemny i na ogół zdrowy, nie jest zalecany wszystkim użytkownikom i w każdej formie. Przykładowo, hydromasażu w pozycji pionowej (w kabinach) nie powinny stosować osoby cierpiące na niektóre schorzenia kręgosłupa. Z kolei hydromasażu w wannie lekarze nie zalecają chorym np. na cukrzycę czy nadciśnienie. W każdym razie, aby zapobiec wszystkim ewentualnym komplikacjom, kąpiel „mechaniczna” nie powinna trwać dłużej niż 15÷25 minut, w zależności od temperatury wody.

O kąpieli a także innym relaksie przeczytasz na http://www.pomyslnadom.pl/relaks_w_domu

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: 07 Jun 2016

Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się