Osprzęt elektryczny w łazience - rzecz warta uwagi

968 odwiedzin
25 Sep 2015

Tworząc wizję wymarzonej łazienki, zazwyczaj mamy w głowie wyobrażenie jej wyposażenia, glazury, dodatków. Rzadko kiedy myślimy o tym, co w mniejszym stopniu rzuca się w oczy. Tymczasem osprzęt elektryczny, zwykle traktowany „po macoszemu”, także powinien stać się przedmiotem naszej troski.

Właściwie przeprowadzona instalacja elektryczna, odpowiednio dobrane gniazda i łączniki potrafią zapewnić pomieszczeniu nie tylko dostęp do energii elektrycznej, lecz także estetyczny wygląd (na rynku dostępna jest bogata paleta rozwiązań, które mogą spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób), jak i bezcenne bezpieczeństwo.


Wybór nie taki oczywisty

Wybór gniazd zależy w głównej mierze od ich przeznaczenia. Pamiętajmy, że w pomieszczenia o podwyższonym stopniu wilgotności nie możemy zamontować dowolnego osprzętu elektrycznego. Aby zapobiec wszelkim zagrożeniom, warto w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć (do których wliczyć należy także łazienkę) montować gniazdka z klapką i wyłącznikami różnicowo-prądowymi, które nie tylko chronią przed porażeniem, ale także zabezpieczają całą instalację przed skutkami zwarć. Ponadto każde gniazdo posiada swój dwucyfrowy kod IP określający stopień ochrony przed kontaktem z wodą (tabela1) – gniazda łazienkowe powinny mieć oznaczenie IP 44 lub wyższe.

Cyfra IP

 
Pierwsza cyfraDruga cyfra
Ochrona ludzi przed dotknięciem części pod napięciem lub ruchomychOchrona urządzenia przed przedostaniem się ciał stałychOchrona przed działaniem wody
0brakbrakbrak
1Ochrona przed przypadkowym dotknięciem wierzchem dłoni
 
Ochrona przed przedostaniem się ciał stałych o średnicy 50 mm i większejPionowo padające krople
2Ochrona przed dotknięciem palcem

 
jw., lecz o średnicy 12 mm i większejPionowo padające krople na urządzenia odchylone o 15° od położenia normalnego
 
3Ochrona przed dotknięciem za pośrednictwem narzędzi i drutów o średnicy 2,5 mm i większejjw., lecz o średnicy 2,5 mm i większejNatrysk wody pod kątem 60° od pionu z każdej strony
4jw., lecz o średnicy 1,0 mm i większej
 
jw., lecz o średnicy 1,0 mm i większejRozbryzgiwana na obudowę z dowolnego kierunku
5jw.Ochrona przed pyłem w ilości utrudniającej działanie aparatu
 
Lana struga na obudowę z dowolnej strony
6jw.Całkowita ochrona przed przedostaniem się pyłu
 
Lana silną strugą z dowolnej strony
7--Krótkotrwałe zanurzenie w wodzie, brak wnikania wody w ilościach wywołujących szkodliwe skutki
8--Ciągłe zanurzenie w wodzie w uzgodnionych warunkach

Tab. 1: Klasyfikacja osłon wg. dwucyfrowego stopnia IP

Gniazda i łączniki łazienkowe powinny z założenia być bryzgoszczelne, spełniające normę IP 44  lub wyższą (IP66) i wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody. Planując ich rozmieszczenie, miejmy na uwadze zarówno nasze aktualne, jak i przyszłe potrzeby, a zwłaszcza fakt, iż niektóre sprzęty, jak np. pralka, wymagają stałego podłączenia do prądu. Jest to o tyle ważne, iż późniejsze przeróbki, rozbudowa instalacji są relatywnie trudne do wykonania i do pięciu razy droższe. Decydując się na zamontowanie większej ilości źródeł prądu, możemy użyć w tym celu gniazd pojedynczych lub też sięgnąć po ramki wielokrotne. Wybierając drugą opcję, pamiętajmy o zainstalowaniu wyłączników nadmiarowych zabezpieczających przed zwarciem lub przeciążeniem, spowodowanym podłączeniem zbyt dużej ilości urządzeń jednocześnie.

W krainie liczb

Liczy sie nie tylko jakość osprzętu, ale także właściwa jego ilość. Instalację należy wyposażyć w taką liczbę gniazd, by użytkowanie sprzętów elektrycznych nie nastręczało kłopotów. Należy pomyśleć o dedykowanych punktach dostępu do energii elektrycznej, do których pewne urządzenia (np. pralka) podłączone zostaną niemal na stałe. Kiedy zastanawiamy się nad tym, jaka ilość łączników i gniazd byłaby odpowiednia dla naszego wnętrza, warto zapoznać się z jedną z podstawowych wytycznych używanych przy projektowaniu instalacji - są to klasy wyposażenia budynku w urządzenia elektryczne według RAL (Niemieckiego Instytutu Jakości i Znakowania). W podziale tym klasa 1 spełnia współczesne wymagania minimalne, klasa 2  jest polecana jako rozwiązane nowoczesne, klasa 3 przewiduje zaś przyszły rozwój instalacji.

Wyposażenie łazienki
w poszczególnych klasach
Liczba elementów
Gniazda wtyczkowePunkty oświetleniowe
Klasa 132
Klasa 243
Klasa 353

Tab. 2: Instalacja w łazience zgodnie z klasami RAL

Zachowaj bezpieczny odstęp    

Nie mniej ważne jest odpowiednie umiejscowienie osprzętu elektrycznego. Powinien on być zlokalizowany poza bezpośrednim zasięgiem strumienia wody. Szczegółowo rozmieszczenie gniazd określa  norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”, wg  której gniazda wtykowe z bolcem ochronnym (obwody  zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym) mogą być instalowane w strefie III. (tabela 3).

strefa
 
opis strefydopuszczalne urządzenia
STREFA 0przestrzeń wewnątrz  wanny lub brodzika (basenu natryskowego)Urządzenia zasilane napięciem do 12 V (np. golarki ręczne). Stopień szczelności obudowy - minimum IPX7.
STREFA Iprzestrzeń nad wanną lub brodzikiem do wysokości 2,25 m.Podgrzewacze elektryczne pokryte metalową siatką (blachą) objętą miejscowymi połączeniami wyrównawczymi. Stopień szczelności obudowy - minimum IPX5
STREFA IIprzestrzeń o szerokości
0,6 m (od granicy strefy I).
Oprawy oświetleniowe – II klasa ochronności (podwójna izolacja). Stopień szczelności obudowy - minimum IPX4.
STREFA IIIprzestrzeń o szerokości
2,4 m (od granicy
strefy II)
Gniazda wtykowe z bolcem ochronnym (obwody zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym). Gniazda powinny mieć wieczko zabezpieczające. Puszki, rozgałęźniki, odgałęźniki.
Urządzenia rozdzielcze i sprzęt łączeniowy. Stopień szczelności obudowy - minimum IPX1.

Tab. 3: Opis stref ochronnych w łazience wg. normy PN-IEC 60364

Łączniki oświetlenia głównego można zainstalować także poza łazienką, na korytarzu. Wtedy wybór kontaktu rozszerza się także o te standardowe, o niższym poziomie IP. W przypadku ich designu producenci mają większe pole do popisu, prześcigając się wzajemnie w zastosowanych rozwiązaniach. Wyposażane są one przez nich w ramki metalizowane, z połyskiem, wielobarwne, szklane, drewniane, przypominające fakturą kamień, a nawet skórzane. W takiej sytuacji warto pomyśleć też o zamontowaniu łącznika ze ściemniaczem. Umożliwi on nam dostosowanie mocy światła do własnych potrzeb, zagwarantuje romantyczny nastrój podczas kąpieli. W zależności od modelu regulacja w tego typu łącznikach odbywa się manualnie – przy pomocy pokrętła lub suwaka. Na rynku dostępne są też ściemniacze, którymi można sterować z użyciem dowolnego pilota do sprzętu RTV.  

By nie poruszać się po omacku

Wcześniej należy zaplanować także właściwą ilość punktów świetlnych, która bezpośrednio warunkuje niezbędną liczbę kontaktów. Wersja podstawowa zakłada jedno oświetlenie główne – górne - i dodatkowe źródło światła umiejscowione w okolicach lustra. W takim przypadku można zainstalować dwa łączniki lub też jeden dwuklawiszowy. Lampy przy lustrze należy instalować na wysokości wzroku, światło winno padać na twarz w sposób równomierny, bez stref niedoświetlenia czy też cieni, nie może oślepiać osoby przed nim stojącej. Montując oświetlenie pamiętajmy, iż światło w łazience powinno być rozproszone (zapewnią to klosze z mlecznego szkła). Moc żarówki dostosujmy do wnętrza. Ciemne kolory płytek bądź ścian pochłaniają światło, lustra zaś zwielokrotniają jego moc.

Właściwe oświetlenie lustra ułatwia takie codzienne czynności jak sporządzanie makijażu czy też golenie.


 W pomieszczeniach publicznych

Szczególną troską powinno się otoczyć także pomieszczenia, do których dostęp ma większa liczba osób tj.: publiczne toalety czy też łazienki w ogólnodostępnych basenach lub hotelach. Warto w tym przypadku zainteresować się łącznikami dodatkowo zaopatrzonymi w piktogramy (poprawiają orientację we wnętrzu), czy też wykonanymi z materiałów antybakteryjnych (zwalczających grzyby i wirusy).

„Diabeł tkwi w szczegółach”

Tworząc zamysł wnętrza, postarajmy się poświęcić chwilę na dokładne przemyślenie jego koncepcji, zaplanowanie detali. Wzbogaceni o tą wiedzę oraz świadomi wszelkich ograniczeń i wytycznych dot. urządzania łazienek będziemy mogli z czystym sumieniem zatroszczyć się o jej spójność, estetykę, jak też bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Agnieszka Wojtyniak    


O różnych możliwościach zastosowania osprzętu przeczytasz na http://www.pomyslnadom.pl/instalacje_elektryczne

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się