Plazma czy LCD

886 odwiedzin
23 Sep 2015

W wielu artykułach i publikacjach na temat telewizorów plazmowych i LCD, które mają konsumentowi pomóc w dokonaniu wyboru, autorzy skupiają swoje wysiłki na pokazaniu różnic technologicznych tych urządzeń. Podstawową tezą stawianą przez wielu autorów i ekspertów jest kwestia odmienności tych produktów ze względu na ich zasadę działania.

W moim przekonaniu jest to błędne podejście do tematu, ponieważ konsument/nabywca w momencie wyboru określonego towaru nie zastanawia się jak to działa, lecz raczej interesują go kwestie praktyczne związane z jego użytkowaniem. Dlatego w tym artykule skupię się przede wszystkim na różnicach dzielących obie grupy produktów, które mają wpływ na ich funkcjonowanie w praktyce, podczas normalnego użytkowania.

Wielkość

Dobór odpowiedniej wielkości telewizora związany jest przede wszystkim z rozmiarem pomieszczenia, w którym mamy zamiar go umieścić. Generalnie panuje zasada, że w przypadku tradycyjnego obrazu telewizyjnego (w standardzie NTSC lub PAL) ekran powinien znajdować się w odległości wynoszącej 5 do 6 wysokości danego odbiornika. Znaczy to, że w przypadku np. 28 calowego telewizora panoramicznego optymalna odległość od oczu oglądającego wynosi od 220 do 270 cm. W przypadku telewizora wysokiej rozdzielczości (LCD lub plazma), optymalna odległość to 3 do 4 wysokości danego odbiornika. Jeśli zamierzają Państwo kupić telewizor o przekątnej ekranu do 32 cali, wtedy wybór jest tylko jeden – LCD,  z tej prostej przyczyny, że telewizory plazmowe produkuje się jedynie w większych rozmiarach. Co więcej, większość ekspertów uważa, że minimalna przekątna ekranu w przypadku telewizorów plazmowych powinna wynosić 42 cale!

Kąt widzenia

Prócz odległości, z jakiej patrzymy na dany odbiornik, duże znaczenie ma także położenie telewizora względem miejsc przeznaczonych do jego oglądania. Jeśli zamierzamy ustawić telewizor w pomieszczeniu, w którym siedziska będą ustawione na wprost odbiornika, nie ma znaczenia czy wybierzemy plazmę czy LCD. Jednak w przypadku ustawienia części siedzeń pod kątem, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest telewizor plazmowy, ponieważ ma znacznie większy kąt widzenia. Oznacza to, że obraz w TV plazmowym oglądanym pod kątem wygląda tak samo, jak w przypadku patrzenia na niego na wprost. W przypadku LCD, obraz widziany pod kątem zmienia barwę i nie wygląda najlepiej. Trzeba jednak przyznać, że technologia LCD rozwija się dynamicznie i kąt widzenia stale się powiększa - obecnie w najlepszych odbiornikach wynosi już nawet 160 stopni.

Rozdzielczości ekranu

Niezależnie od tego, czy wybierzemy ekran plazmowy czy też LCD, producenci oferują odbiorniki o różnej rozdzielczości. Aby dobrać odpowiednią rozdzielczość ekranu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego przede wszystkim będziemy używać naszego telewizora. Jeśli chodzi o normalny obraz telewizyjny to jest on wyświetlany w rozdzielczości 720 x 480. W przypadku obrazu DVD rozdzielczość wzrasta do 600 x 800. W przypadku telewizji wysokiej rozdzielczości ta rozdzielczość może wzrosnąć nawet do 1920 x 1280 i wtedy określa się ją mianem full HD. Jednak trzeba zaznaczyć, że rozdzielczość full HD aktualnie jest osiągalna przez tylko jednego polskiego nadawcę (nTV) natomiast pozostałe firmy nadają obraz w rozdzielczości 1280 x 720. Kolejną rzeczą, w której możemy wykorzystać zalety wysokiej rozdzielczości są filmy w formacie HD DVD i Blue Ray, które już zaczynają się pojawiać w polskich sklepach, ale zanim wyprą standardowe nośniki DVD minie na pewno jeszcze trochę czasu. Trzeba także pamiętać, że jeśli będziemy chcieli oglądać filmy w tych standardach, będziemy musieli zaopatrzyć się w nowy odtwarzacz oraz płacić za nowe nośniki znacznie wyższą cenę, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych DVD.

Jakość obrazu

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to technologia plazmowa wygrywa z LCD. Na korzyść telewizorów plazmowych przemawia lepsza jasność, bardziej głęboka czerń oraz brak smużenia ekranu w przypadku bardziej dynamicznych scen. Pozostałe parametry, takie jak np. kontrast i ostrość, są bardzo zbliżone w obu technologiach. Ale trzeba zaznaczyć, że technologia LCD rozwija się bardzo dynamicznie i różnice powoli się zacierają.

Design/ wzornictwo

Ponieważ zarówno telewizory plazmowe, jak i LCD są urządzeniami drogimi oraz najczęściej zajmują centralne miejsce w salonie,  warto dopasować wzornictwo wybranego sprzętu do stylistyki pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Aktualnie oferta wyboru jest tak różnorodna, że każdy z łatwością wybierze coś dla siebie.

Interfejs użytkownika oraz funkcje

Bardzo istotną rzeczą, którą niewielu bierze pod uwagę podczas wyboru sprzętu RTV jest przyjazny i racjonalnie zaprojektowany interfejs użytkownika czy menu ekranowe. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ zarówno TV plazmowe jak i LCD oferują bardzo wiele różnych funkcji. Aby dokonać właściwego wyboru powinniśmy zastanowić się, co nam będzie tak naprawdę potrzebne oraz jak łatwo daną funkcję wywołać. Z interesujących funkcji, które oferują telewizory LCD oraz plazmowe należy wymienić:

  • obraz w obrazie (pip) pozwalający na oglądaniu dwóch programów jednocześnie
  • zoom, dzięki któremu możemy powiększyć dowolny fragment ekranu
  • stop-klatkę, która pozwala zatrzymać obraz w dowolnym momencie jego oglądania
  • różne tryby wyświetlania obrazu, które pozwalają dopasować obraz do nadawanego sygnału i naszych preferencji; przykładami mogą być formaty takie jak: automatyczny, regularny, panoramiczny, zoom 14:9, zoom 16:9, zoom 16:9 z napisami, pełny.
  • dysk twardy instalowany w niektórych odbiornikach, umożliwiający zapis dowolnych programów w pamięci telewizora.
  • czytnik kart SD, pozwalający na oglądanie zdjęć z aparatów cyfrowych, bez konieczności podłączania samego urządzenia.

Trzeba zaznaczyć, że wielość przycisków na pilocie i funkcji (z których w zasadzie nigdy się nie korzysta) utrudnia posługiwanie się urządzeniem. Dodatkowo, dla osób nie znających języka angielskiego lub niemieckiego, sugeruję wybór urządzenia z polskim menu ekranowym.

Bardzo istotnym czynnikiem, który decyduje o klasie danego odbiornika jest także ilość możliwych wejść i wyjść, co decyduje o możliwościach podłączeniowych naszego TV.

Generalnie, czym więcej portów, tym lepiej. Podstawowe rodzaje wejść i wyjść to:

  • scart lub inaczej euro, do którego podłączamy takie urządzenia jak odtwarzacze DVD, magnetowidy, dekodery telewizji satelitarnej oraz konsole do gier starszego typu,
  • video, dzięki któremu możemy podłączyć komputer oraz kamerę,
  • HDMI, które pozwala na podłączenie tunera HDTV, odtwarzaczy HD-DVD i BLUE RAY oraz nowych konsoli do gier,

Komponent, dzięki któremu możemy podłączyć te same urządzenia co w przypadku wyjścia scart, ale dzięki zastosowaniu tego wyjścia możemy liczyć na lepszą jakość obrazu. Jednak bardzo niewiele odtwarzaczy DVD wyposażonych jest w tego rodzaju wejście, wejście PC, umożliwiające podłączenie do telewizora komputera i używanie go jak monitora komputerowego, oraz wyjścia audio, które pozwalają na podłączenie do telewizora amplitunera i systemów kina domowego lub samego subwoofera (głośnik niskotonowy), z których najwyższą jakość oferuje wyjście optyczne.

Żywotność

Wiele się mówiło, że w przypadku płaskich telewizorów zwłaszcza plazmowych ekrany bardzo szybko się wypalają i z tego względu nie warto ich kupować. I była to prawda w przypadku pierwszych takich telewizorów. Aktualnie, dzięki znacznym modernizacjom technologicznym średnia żywotność takich ekranów wynosi około 60 000 godzin. Co oznacza, że jeśli eksploatowalibyśmy telewizor codziennie przez 8 godzin, to taki ekran wystarczy nam na 20 lat i 6 miesięcy, a więc zdecydowanie więcej niż wytrzymuje przeciętny sprzęt RTV.

 

Zużycie energii

W przypadku zużycia energii, zdecydowanym liderem pod tym względem jest technologia LCD. Porównując telewizor plazmowy i LCD o tej samej przekątnej, to okaże się, że telewizor plazmowy zużywa średnio, prawie dwa razy więcej energii niż LCD.

Reasumując, jeśli macie Państwo dokonać wyboru, którą technologię wybrać, to w przypadku, gdy zależy Państwu na najwyższych parametrach obrazu, polecam droższy telewizor plazmowy. Jednak jeśli biorą Państwo pod uwagę względy ekonomiczne i stosunek ceny do jakości, technologia LCD wydaję się korzystniejszym rozwiązaniem tym bardziej, że rozwija się zdecydowanie szybciej, a różnice powoli się zacierają.

Autor: Jakub Pawłaszek

Poczytaj też o sprzęcie RTV na http://www.pomyslnadom.pl/sprzet_agd_i_rtv

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-

Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się