Poradnik kupującego, czyli o co pytać sprzedawcę wybierając okna

882 odwiedzin
24 Sep 2015

Zakup nowych okien to nie lada wyzwanie dla większości z nas. Przeglądając oferty różnych producentów i odwiedzając salony sprzedaży łatwo można bowiem pogubić się w gąszczu specjalistycznych pojęć i branżowej nomenklatury.

Aby uniknąć takich problemów i mieć pewność, że wybierzemy najlepszą stolarkę, przed wizytą w punkcie handlowym warto przygotować listę pytań, które zadamy sprzedawcy. Co powinno znaleźć się na takiej liście wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.  

Okna mają przetrwać lata, dlatego nie można ich wybierać pod wpływem impulsu „Jedną z najważniejszych kwestii, które warto poruszyć z przedstawicielem handlowym jest kwestia przenikalności termicznej dla całej konstrukcji okna, nie tylko dla szyby. Informacja ta pozwoli nam ustalić, na jak duże straty ciepła będziemy narażeni, a tym samym – jaki będzie komfort termiczny w całym naszym domu. Jeśli chodzi o samą szybę to warto zapytać natomiast, czy jej parametry zostaną naniesione na ramce dystansowej”, mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus. „Kolejnym zagadnieniem, które powinno znaleźć się na liście pytań do sprzedawcy jest temat bezpieczeństwa. Chodzi tu o standardowe zabezpieczenia antywyważeniowe oraz ilość punktów ryglowania w okuciu i sposób ich rozmieszczenia. W przypadku okien rozwierno-uchylnych takie punkty powinny być rozlokowane co najmniej co 80 centymetrów po obwodzie”, wyjaśnia dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

I dodaje: „Wybierając okna trzeba koniecznie spytać również o klasę profilu, standardowy system rozszczelnienia i izolacji, a także możliwość dodatkowego doposażenia okucia np. w stopniowanie uchyłu czy zatrzask balkonowy. Funkcje te poprawiają komfort użytkowania stolarki, dlatego też nie należy tego zagadnienia pomijać”.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję okna, to ekspert firmy OknoPlus radzi, by dopytać sprzedawcę o maksymalne wymiary skrzydła (wg Badań Technicznych), szerokość komór wewnętrznych oraz grubość ścianek konstrukcyjnych profilu oraz stalowego wzmocnienia. „Warto wiedzieć, że optymalna szerokość komór wewnętrznych wynosi 5 mm, ścianki konstrukcyjne nie powinny mieć mniejszej grubości niż 3 mm, a stalowego wzmocnienia – mniejszej niż 1,5 mm”, precyzuje Izabela Tryba. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie obróbki zgrzewanych naroży w profilach drewnopodobnych, a także dopytanie, co sprzedawca rozumie pod pojęciem montażu.

Na koniec ekspert firmy OknoPlus proponuje również poprosić o pokazanie okien zrealizowanych dla innych klientów danego producenta. 

Ostateczna decyzja o zakupie nowych okien nigdy nie jest sprawą prostą. Z uwagi na fakt, że wymiana stolarki w całym domu czy mieszkaniu to niemały wydatek, każdy z nas chce wybrać takie okna, które będą bezawaryjnie służyć nam przez wiele. Podczas wizyty w salonie sprzedaży warto skorzystać z rad eksperta firmy OknoPlus, gdyż dzięki nim zakup okien okaże się sprawą dziecinnie prostą.

Zobacz porady dotyczące zakupu okna www.oknoplus.com.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się