Szybsza reakcja – lepsze efekty. Ekspertyzy budowlane i ich tajniki

782 odwiedzin
09 Dec 2018

Właściciele i administratorzy budynków użyteczności publicznej: galerii handlowych, kin, teatrów, biurowców czy kościołów, mają przed sobą wiele trudnych zadań. Jednym z najpoważniejszych jest ocena stanu technicznego budynku.


Wiedza i sprzęt

W jaki sposób dawniej przeprowadzano ocenę stanu technicznego budynku? Głównie na oko. Niestety to nie pozwala na dokładne sprawdzenie wszystkich aspektów technicznych. Co prawda doświadczony ekspert budowlany może dostrzec wiele niedociągnięć, ale już szacowanie ich wpływu na wygodę, bezpieczeństwo czy w ogóle możliwość użytkowania budynku to nie jest kwestia oceny „na oko”. Dziś ekspertyzy przeprowadza się inaczej. Eksperci budowlani firmy http://www.stekra.pl/ twierdzą, że choć ocena przez fachowca jest dobrym punktem wyjścia, to bez zastosowania urządzeń pomiarowych, a czasem nawet zastosowania tzw. niszczących technik oceny i przeanalizowania danych za pomocą specjalistycznego oprogramowania, udzielenie jednoznacznych odpowiedzi bywa niemożliwe.


Wiedza i sprzęt uzupełniają się wzajemnie. Doświadczenie podpowiada co i jaką metodą weryfikować, a odpowiedni sprzęt pozwala bezbłędnie dokonać pomiarów z bardzo dużą dokładnością.


Po co się starać?

Teoretycznie działania naprawcze można podejmować dopiero wtedy, kiedy uszkodzenia są już oczywiste. Zwykle jednak wtedy zakres prac naprawczych jest zdecydowanie większy, a to oznacza po pierwsze wyższe ich koszty, a po drugie – dłuższy czas wyłączenia budynku (całości lub części) z normalnej eksploatacji. Straty są więc podwójne: budynek przestaje na siebie zarabiać, a jego remont kosztuje jeszcze więcej.


Nawet spora część niszczących technik oceny stanu budynku nie wiąże się z koniecznością wyłączania budynku z ruchu i zakres „zniszczeń” bywa wręcz śladowy. Taka analiza kosztuje oczywiście więcej, niż ocena czegokolwiek „na oko”, ale daje wyniki obarczone mniejszymi błędami. A zatem odpowiednio wcześnie przeprowadzając ocenę stanu technicznego budynku, można zrobić to szybciej, taniej i dzięki całej procedurze unika się kosztownych remontów.


Problem z wykonawcami

Jest jednak pewien problem, na który natkną się inwestorzy, którzy chcieliby wykonać dodatkową ocenę techniczną budynku. Będzie to niedobór profesjonalnych wykonawców. Trzeba to powiedzieć wprost: nie każda firma, która dysponuje odpowiednim sprzętem, jest w stanie wykonać dobrze powierzone jej zadania. Lista rzeczoznawców budowlanych i firm zajmujących się profesjonalnymi ekspertyzami nie przekracza kilkunastu w skali kraju, a więc na przeprowadzenie badań czasem trzeb czekać dość długo. Z tego zaś wynika, że pomyśleć o nich należy jeszcze wcześniej – wtedy obejdzie się bez stresu i bez niepotrzebnych nerwów.

Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się