Wybór naświetlacza LED – co wziąć pod uwagę?

815 odwiedzin
17 Dec 2018

Naświetlacze LED są bardzo dobrą alternatywą dla starczych typów halogenów. Charakteryzują się one niższym zużyciem energii, niż tradycyjne żarówki i mają wyraźnie dłuższy okres żywotności. Naświetlacze LED są coraz chętniej wybierane przez użytkowników, dlatego warto wiedzieć, co należy wziąć pod uwagę, przy zakupie takiego urządzenia.


Moc naświetlacza LED

W zależności od mocy urządzenia, jasność, którą daje naświetlacz jest inna. Jak nietrudno zgadnąć, produkty o większej mocy dają większą liczbę lumenów (czyli jasność). Zakładając, że zamieniamy tradycyjny naświetlacz halogenowy na LED, moc nie jest tak istotna, gdyż zużycie prądu przez urządzenie jest o wiele mniejsze niż w starszych wersjach. Warto jedynie sprawdzić, jaka jest ilość wspomnianych lumenów, które odpowiadają za jasność światła. Przykładowo, uważa się, że dobry naświetlacz posiada efektywność świetlną na poziomie 80lm/W. Przeliczenie efektywności świetlnej z naświetlacza halogenowego na LED-owy wskazuje na to, że LED o mocy 30W zastąpi halogen o mocy 240W.


Barwa emitowanego światła

Na rynku zazwyczaj dostępne są trzy podstawowe rodzaje emitowanego przez naświetlacze światła. Naturalna barwa – ciepła, ma wartość 3000K, neutralna – dzienna, 4000K, a biała zimna – 6000K. W zależności od zamierzonego przeznaczenia naświetlacza LED, trzeba zdecydować się na konkretną barwę światła. Światło zimne ma największą jasność i oświetla przedmioty w ten sposób, że ich kolory wydają się zimniejsze niż realnie są. Najczęściej tego typu barwę stosuje się do oświetlenia miejsc, gdzie widoczność jest niezwykle istotna np. w parkach, na ulicach czy placach. Barwa neutralna używana jest do oświetlenia klatek schodowych, drzwi wejściowych, banerów reklamowych i miejsc wokół budynków. Barwa ciepła sprawia, że kolory przedmiotów wydają się cieplejsze. Naświetlacz z tego rodzaju barwą posiada najmniejszą efektywność świetlną. Stosuje się je tam, gdzie widoczność nie jest kluczowa np. na ścieżkach ogrodowych. Wiele wysokiej jakości modeli naświetlaczy znajduje się na: https://zext.pl/pl/c/Naswietlacze-LED/23. Firma proponuje różnego typu produkty, które można dopasować do własnych potrzeb.


Szczelność urządzenia i czujniki ruchu

Przy wyborze naświetlacza trzeba również zwrócić uwagę na jego szczelność. Determinuje ona czy dane urządzenie nadaje się do montowania na zewnątrz. Oczywistym jest, że naświetlacze przeznaczone do użytku zewnętrznego muszą charakteryzować się określoną wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Poza tym, warto zastanowić się, czy potrzebujemy produktu z czujnikiem ruchu. Takie urządzenia najczęściej wykorzystywane są do oświetlania chodników, albo klatek schodowych.


Jak widać decydując się na naświetlacz, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Obecnie najpopularniejsze są urządzenia LED, które niemal całkowicie wyparły już tradycyjne halogeny. Sama obudowa urządzenia jest najczęściej czarna, grafitowa, albo biała.

Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się