Wygodna kuchnia

1084 odwiedzin
25 Sep 2015

Pomimo usilnych starań i ciągłego zapraszania znajomych do salonu, moja inicjatywa wydaje się przypominać walkę z wiatrakami – goście zawsze zasiadają w kuchni, tłumacząc się przytulną, domową atmosferą tego pomieszczenia. Przyznam się, że dokonując rewizyt, sama również wolę siedzieć w kuchni niż w pokoju gościnnym. Można powiedzieć, że mimowolnie potwierdzamy tezę, głoszącą, że kuchnia jest sercem domu. 

Pomimo takich przesłanek, nie powinno się jednak zapominać, że kuchnia nie jest pokojem gościnnym, reprezentacyjnym salonem, tylko miejscem do pracy. Dlatego, jeżeli chcemy, aby praca w kuchni była dla nas przyjemnością, urządzając ją powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę funkcjonalność, zasady ergonomii, a także nasze przyzwyczajenia kuchenne.

 

PO PIERWSZE:

WYBIERAJĄC SPRZĘTY, koniecznie jest uwzględnienie własnych upodobań, nawyków kulinarnych, przyzwyczajeń.

Inne sprzęty wybierze miłośnik „kucharzenia” spędzający długie godziny na pichceniu, inne osoba, dla której gotowanie sprowadza się do włączenia czajnika i zaparzenia sobie herbaty czy kawy.

Oto kilka czynników warunkujących wybór odpowiedniego sprzętu.

 

Magazynowanie:

Ilość przechowywanych w domu produktów spożywczych bezpośrednio wpływa na wielkość lodówki, zamrażarki lub po prostu szafek przeznaczonych na spiżarkę (jeżeli nie posiadamy takiego pomieszczenia).

Dlatego istotne jest:czy mamy w zwyczaju magazynowanie produktów spożywczych. Jeżeli robimy zakupy rzadko, kupując na zapas, musimy uwzględnić miejsce, w którym możemy je przechować. Warto wtedy zdecydować się na zakup dużej lodówko-zamrażarki (najlepiej dwudrzwiowej) lub nawet osobnej zamrażarki. Istotne jest również wygospodarowanie miejsca w półkach na produkty suche.

duża lodówka okaże się niezbędna także wtedy, gdy gotujemy często i dla dużej ilości osób.

 

Gotowanie:

Zazwyczaj zadawalamy się standardowymi (czteropalnikowymi) kuchenkami gazowymi, elektrycznymi lub gazowo-elektrycznymi.

jeżeli jednak na gotowaniu spędzamy długie godziny, warto wybrać płytę kuchenną do zabudowy, która może być szersza (np. na sześć palników) od piecyków wolnostojących.

ułatwieniem dla zamiłowanych „wypiekaczy” będzie wybór piekarnika do zabudowy, który możemy umieścić wyżej niż piekarnik od kuchenki wolnostojącej. Zamontowanie piecyka na wysokości klatki piersiowej ułatwi jego obsługę. Umożliwi obejrzenie rosnącego ciasta bez konieczności przykucania, a przede wszystkim zmniejszy obciążenie mięśni przy wyjmowaniu zazwyczaj ciężkich potraw.

 

Zmywanie:

Również wybór zlewu powinien być sprawą przemyślaną:

jeżeli zamierzamy umieścić w kuchni zmywarkę lub gotujemy rzadko, korzystając z kuchni sporadycznie, możemy ograniczyć się do zakupu niewielkiego, nawet jednokomorowego zlewu.

przy braku zmywarki i standardowym gotowaniu wystarczający będzie zlew dwukomorowy.

jeżeli jednak często urządzamy wielkie gotowanie dla dużej ilości osób, niezbędny może okazać się zlewozmywak nawet trzykomorowy. Najistotniejsze jest, aby komory były na tyle duże, żeby swobodnie można było w nich myć także duże garnki.

 

PO DRUGIE:

 

PROJEKTUJĄC ROZKŁAD mebli i sprzętów powinniśmy przypomnieć sobie jeszcze raz zasadę, że kuchnia jest miejscem, w którym jakaś osoba z naszej rodziny, najczęściej pani domu, spędzi dużo czasu nie na pogawędkach z sąsiadką, ale na pracy. Dlatego warto poznać kilka zasad, dzięki którym będzie można tę pracę ułatwić i usprawnić.

Wykorzystując wyniki badań ergonomicznych, możemy tak urządzić naszą kuchnię, aby maksymalizować szybkość pracy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu nakładu sił.

 

Zasady, których warto przestrzegać urządzając kuchnię:

 

Kolejność i sposób ustawienie sprzętów:

Aby uniknąć pokonywania zbędnych kilometrów, powinniśmy ustawić nasze sprzęty w kolejności: lodówka, zlew, piekarnik. Związane jest to ściśle z kolejnością czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków, gdzie na początku wyjmujemy z lodówki żywność, następnie przygotowujemy ją (obieramy, myjemy), a następnie gotujemy czy pieczemy. Bardzo korzystne jest, jeśli w naszej kuchni uda nam się stworzyć tzw. trójkąt roboczy, wierzchołkami którego są właśnie te trzy podstawowe sprzęty kuchenne. Suma boków tego umownego trójkąta nie powinna przekraczać 650 cm.

Natomiast, w celu zagwarantowania sobie w kuchni pełnej swobody ruchów, przy projektowaniu należy przestrzegać przede wszystkim jednej, nadrzędnej zasady:

przeciętna odległość pomiędzy ścianą a blatami – czy pomiędzy równolegle umieszczonymi blatami - powinna wynosić minimum 120 cm.

Dlatego wielkość wnętrza i jego proporcji obligują sposób, w jaki rozmieścimy sprzęty:

w pomieszczeniu wąskim możemy utworzyć bądź ciąg roboczy oparty na jednej ścianie, bądź ustawić go w kształcie litery L na ścianach prostopadłych.

równoległe umieszczenie sprzętów i mebli możliwe będzie w kuchni o minimalnej szerokości 240 cm. Wypełnia ją według naszych założeń dwa standardow blaty po 60 cm oraz wymagana minimalna odległość pomiędzy ciągami (120 cm).

 

Blaty robocze:

Podstawowe czynności związane z przygotowywaniem posiłków wykonujemy na blatach roboczych lub zastępujących je stolikach. W wygodnej kuchni powinno znajdować się kilka takich odrębnych powierzchni, które rozdzielają trzy strefy wyodrębnione poprzez podstawowe sprzęty: lodówkę, wokół której skupia się strefa przechowywania i magazynowania produktów, zlew i związaną z nim strefę mycia i przygotowywania oraz kuchenkę ze strefą gotowania i pieczenia:

konieczne jest wygospodarowanie minimum 40 cm blatu pomiędzy lodówką a zlewem, na który można wyładować zakupy, położyć produkty wyciągane z lodówki czy wreszcie wstępnie je przygotować.

z drugiej strony zlewu konieczne jest umieszczenie blatu, na którym będziemy przygotowywać produkty do pieczenia lub gotowania. Ponieważ jest to główny blat roboczy, przy nim wykonuje się najwięcej czynności, nie powinien być on krótszy niż 80 cm.

przy kuchence, jako zakończenie ciągu roboczego, powinniśmy umieścić niewielki blat (również ok. 40 cm), na który będziemy mogli odstawić ściągnięte z palników gotowe potrawy. (Standardowa szerokość blatów to 60 cm.)

 

Kuchenne wysokości:

Zasady ergonomii możemy wykorzystać także podczas ustalania wysokości, na której umieścimy blaty czy powiesimy półki lub szafki. Odpowiednio dobrane pozwolą nam uniknąć tortur, jakimi dla naszego kręgosłupa są zazwyczaj prace wykonywane w pozycji stojącej.

 

Wykorzystując w pełni wyniki badań ergonomicznych, powinniśmy zdecydować się na umieszczenie blatów na różnych wysokościach, ponieważ:

lżejsze prace możemy wykonywać na płaszczyznach umieszczonych na wysokości 85-90 cm, i na takiej wysokości zazwyczaj umieszcza się blat roboczy.

natomiast prace wymagające dużego wysiłku dobrze jest wykonywać na płaszczyznach znajdujących się dużo niżej od wysokości, na której znajdują się nasze łokcie – optymalna wysokość umieszczenia blatu do cięższych prac to 60-70 cm.

Aby wygodnie korzystać z półek wiszących, warto sprawdzić, do jakiej wysokości jesteśmy w stanie swobodnie dosięgnąć( standardowo jest to ok.180 cm). Najważniejsze jest jednak zachowanie 50 cm odległości pomiędzy blatami a dolną krawędzią wiszących półek lub szafek.

 

PO TRZECIE:

WYBIERAJĄC MEBLE warto pamiętać o przysłowiowych tysiącach niewielkich przedmiotów niezbędnych do przygotowywania posiłków, dziesiątkach naczyń, garnków, przypraw, które będziemy musieli ukryć w szafkach. Całe to bardzo różnorodne wyposażenie powinno być rozmieszczone tak, abyśmy mieli do niego łatwy dostęp, aby niezbędne przedmioty zawsze znajdowały się pod ręką.

Dlatego tak ważna jest organizacja wnętrza mebli. Pomysłowo zaplanowane szuflady, rozmieszczenie w nich przegród, logiczne rozplanowanie miejsc, w których przechowujemy wyposażenie, zapewni nam odpowiedni komfort pracy.

 

Kilka pomysłów na efektywne wykorzystanie przestrzeni:

coraz częściej tradycyjne szafki zastępują szafki typu cargo. Są to szafki wyposażone w wysuwane kosze, ułatwiające dostęp do wszystkich produktów w nich przechowywanych.

w szafkach narożnikowych warto zainstalować kosze obrotowe. Oszczędzi nam to konieczności „wchodzenia z głową” we wnętrza szafki w przypadku poszukiwania schowanych głęboko garnków.

całkowity wgląd w zawartość mebli umożliwią nam szuflady z tzw. pełnym wysuwem. Wyposażone dodatkowo w specjalistyczne przegródki, ograniczniki, pojemniki, stojaki pozwolą na przechowywanie w całkowitym porządku praktycznie wszystkich sprzętów kuchennych.

bardzo prostym, a zarazem niesamowicie ułatwiającym prace w kuchni pomysłem jest wykorzystanie relingów. Dzięki tym stalowym prętom, które możemy zamontować praktycznie w każdym miejscu w kuchni (np. na ścianie pod szafkami, na drzwiach szafek-zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz- na frontach szuflad), najpotrzebniejsze sprzęty możemy mieć zawieszone zawsze pod ręką.

O kuchni też przeczytasz na http://www.pomyslnadom.pl/kuchnia

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się