Zawory zwrotne i ich funkcja w instalacji

902 odwiedzin
08 Jan 2019

Zawory zwrotne są urządzeniami, których głównym zadaniem jest zapewnienie jednokierunkowego przepływu medium. Nazywane bywają również zaworami zabezpieczającymi, ponieważ to właśnie one umożliwiają prawidłowy kierunek przepływu wody, która jest tłoczona przez pompę. Znajdziemy je przede wszystkim w instalacji grzewczej. Jaka jest jeszcze ich funkcja i jakie rodzaje zaworów zwrotnych wyróżniamy?


Zawór zwrotny - działanie

Zawór zwrotny zaliczany jest do tzw. zaworów samoczynnych. Co to właściwie oznacza? Otóż w zależności od różnicy ciśnień po jego stronach, powinien sam przechodzić od otwarcia do zamknięcia i z powrotem. W warunkach normalnych zawór powinien pozostać zamknięty i otwierać się dopiero, gdy praca pompy zostanie zakłócona. Dzieje się do dzięki systemowi grawitacyjnemu. Zawory zwrotne występować mogą w różnych formach, jednak najbardziej powszechna z nich to zawór w kształcie znanego wszystkim grzybka. To właśnie ta część unosi się w momencie, gdy następuje przepływ wody. Zaznaczyć należy w tym miejscu, że pozwala na przepływ wody tylko w jedną stronę. Poza najpopularniejszym grzybkiem, do dyspozycji mamy również zawór klapkowowy. w tym przypadku to klapka opada w odpowiednim miejscu ograniczając w ten sposób przepływ wody. Ofertę tego rodzaju zaworów znajdziemy na stronie http://www.saga.info.pl/zawory-zwrotne/.


Zawory zwrotne - montaż

W przypadku zaworów zwrotnych bardzo duże znaczenie ma ich odpowiedni montaż. Zazwyczaj unika się umieszczania go w miejscu powrotu wody. Niemniej, nie ma dużego znaczenia czy montuje się go w pionie czy w poziomie. Umieszcza się go przeważnie na obejściu lub na zasilaniu pompy grzewczej. Podczas wyboru zaworu zwrotnego musimy jednocześnie pamiętać, że nie posiada on stałego współczynnika oporu. Nie każdy z nas będzie w stanie samodzielnie zdecydować się na zakup konkretnego zaworu. Najczęściej wynika to po prostu z niewiedzy, dlatego warto poradzić się specjalisty. Możemy także sprawdzić zalecenia producenta, który najprawdopodobniej uwzględnił, jaki rodzaj zaworu będzie potrzebny do danej instalacji.

Ostatnia modyfikacja: 08 Jan 2019
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się