Usuwamy brzydkie zapachy z mieszkania !

2549 odwiedzin
29 May 2021

Nieprzyjemny zapach może sprawić, że przebywanie we wnętrzach jak i zapraszanie gości przestanie nam sprawiać przyjemność. Co więcej, brzydkie zapachy potrafią "przenieść się" też na nasze ubrania, torby, włosy i spowodować uczucie dyskomfortu nawet poza domem. Na szczęście istnieje wiele prostych, niedrogich i praktycznych sposobów na to, by skutecznie się ich pozbyć. Jakie więc metody są  szczególnie polecane?

Zdecydowanie najłatwiejszym i najbardziej naturalnym sposobem jest wywietrzenie mieszkania, choć nie zawsze ta metoda jest wystarczająca. Oprócz cyrkulacji powietrza warto też zainwestować w pochłaniacz zapachów. Będzie on przydatny zwłaszcza na niedużych przestrzeniach, w których np. zapachy generowane w kuchni mogą przedostawać się do innych pomieszczeń, w szczególności do sypialni.

Jeśli nieprzyjemny zapach pojawia się w mieszkaniu stosunkowo często, warto regularnie stosować kilka metod zaradczych. 

Najważniejsze z nich to:

 - instalacja dobrego wyciągu kuchennego, pochłaniającego zapachy podczas gotowania,

 - upewnienie się, że wentylacja w łazience działa w sposób wydajny oraz skuteczny,

 - regularne mycie koszów na śmieci i sprawdzanie czy nie pozostawione są w nich resztki,

 - stosowanie różnego rodzaju środków zapachowych, takich jak kwiatowe zapachy, świece sojowe oraz odświeżacze powietrza o dobrych i bezpiecznych dla zdrowia składach. 

Jak zlikwidować zapach pleśni w mieszkaniu?

Znamy już podstawowe metody pozbywania się nieprzyjemnych zapachów oraz tego co zrobić, aby im przeciwdziałać. Co jednak, gdy w mieszkaniu pojawiają się bardzo nieprzyjemne zjawiska, takie jak szkodliwa dla zdrowia pleśń? Przede wszystkim nie można zwlekać, bowiem może się ona naprawdę szybko rozprzestrzenić. Problem ten najczęściej wynika z nieefektywnie działającej wentylacji i objawia się zwłaszcza w łazience oraz kuchni. Warto więc zacząć od znalezienia potencjalnego źródła kłopotu, czyli właśnie od wentylacji. Kolejnym krokiem jest walka z samym zapachem, który można neutralizować przy użyciu aromatycznych ziaren kawy. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania właśnie tym sposobem? Wystarczy wypełnić bawełniane woreczki ziarnami kawy i położyć w kilku wybranych miejscach.

Sposoby na usunięcie  zapachu spalenizny w mieszkaniu.

Przypalenie garnka, czy częściowo potrawy to niestety problem, którego doświadczyła większość z nas. Jak zneutralizować taki zapach w mieszkaniu ? Okazuje się, że świetnym sposobem jest gotowanie wody z octem przez około 10 minut. Zapach spalenizny absorbuje także sól, którą można posypać blat kuchenny. Pomocne będzie dodatkowe wywietrzenie pomieszczenia.

Metody pomocne w zlikwidowaniu zapachu tytoniu w mieszkaniu.

Jeśli w mieszkaniu jest osoba paląca, domownicy mogą narzekać na nieprzyjemny zapach papierosów. Najbardziej problematyczne jest oczywiście to, jeśli taka osoba pali wewnątrz. Wówczas wszelkie tkaniny wchłaniają ten zapach, a szczególnie uciążliwy do usunięcia jest on z firanek, zasłon, dywanów, tapicerki łóżka i foteli a nawet z ścian. Nie oznacza to jednak wcale, że od razu trzeba ich się pozbywać i dodatkowo malować pomieszczenie,  istnieją bowiem praktyczne sposoby radzenia sobie z likwidacją zapachu tytoniu w mieszkaniu. Okazuje się świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Należy umieścić ją na spodku z odrobiną octu, który także absorbuje dym. Taką mieszaninę trzeba jednak regularnie wymieniać oraz trzymać z dala od dzieci i zwierząt domowych. Warto wypróbować również różnego rodzaju metody maskujące, takie jak świece zapachowe oraz kadzidełka. Skutecznie z problemem pomoże walczyć również dobry oczyszczacz powietrza, który dodatkowo oczyści je z pyłów zawieszonych oraz szkodliwego dla alergików kurzu.

Jak widać jest sporo możliwości, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z mieszkania. W wielu przypadkach można zrobić to naprawę małym kosztem, a także wdrażając kilka praktycznych nawyków, takich jak choćby regularne wietrzenie pomieszczeń i to niezależnie od pory roku.

Porad udzielił portal expertaroma.pl – specjalista od tych przyjemnych zapachów.

Ostatnia modyfikacja: 29 May 2021
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się